FX po szoku obligacyjnym

26-02-2021 14:12
Rynek walutowy próbuje otrząsnąć się po czwartkowym szoku wywołanym nagłym skokiem obligacji skarbowych. Na sile dolara wyraźnie tracą waluty krajów rozwijających się.
FX po szoku obligacyjnym

Kurs EUR/USD szuka nowego punktu stabilizacji po tym jak rentowność 10-cio letnich papierów skarbowych w USA osiągnęła poziom 1,60 proc. Wprawdzie w piątek nie ma już śladu po tej wielkości choć rentowności spadły do 1,43, to euro nadal pozostaje wyraźnie słabsze względem dolara. Po południu kurs oscyluje wokół poziomu 1,2120.

Takie środowisko wyraźnie nie odpowiada walutom EM. Notowania EUR/CZK znajdują się na poziomie 26,3 pkt. Bardzo nisko wyceniany jest również węgierski forint z kursem EUR/HUF na poziomie 361 pkt. Najsłabszą walutą w regionie pozostaje jednak złoty.

Rodzima waluta traci w piątek 0,1 proc. względem euro, a kurs EUR/PLN dobija do poziomu 5,5210. GBP/PLN oscyluje wokół 5,1930. Złoty osłabia się najbardziej w stosunku do dolara. Na wykresie widać było nerwowość w okolicy poziomów 3,73, ale ostatecznie notowania przebiły się wyżej. Kurs USD/PLN wynosi po południu 3,7320 i jest 0,7 proc. względem kursu zamknięcia.

Notowania USD/PLN, interwał: H1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: H1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.