FX: koniec tygodnia dla walut EM

21-05-2021 12:59
Piątek przynosi osłabienie dolara względem większości walut z przestrzeni G10. Z poprawy nastrojów na rynku walutowym korzystają waluty EM. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej przewodzi korona czeska.
FX: koniec tygodnia dla walut EM

Solidne odczyty PMI z Europy wspomagają euro. Kurs EUR/USD znajduje się wysoko przy 1,2230, ale ma trudności z wyraźnym wybiciem w górę. Na głównym rynku nastroje są generalnie pozytywne, a słabość dolara daje walutom krajów rozwijających się przestrzeń na umocnienie.

Skrzętnie korzystają z tego waluty CEE, którym w piątek po południu przewodzi korona czeska. Kurs spada poniżej 25,5 pkt. Przed przyszłotygodniową decyzję banku centralnego ws. poziomu stóp procentowych systematycznie umacnia się węgierski forint. Kurs EUR/HUF spada do 348 pkt., najniżej od sierpnia ubiegłego roku.

Pary złotowe obierają różne kierunki w zależności od siły rywala. Kurs GBP/PLN odbija do 5,22, gdyż funt jest jedną z najsilniejszych walut. Solidne dane z brytyjskiej gospodarki sprawiają, że złoty ma ograniczone pole do umocnienia względem szterlinga. W parze z euro, złoty broni poziomów z czwartku. Po przejściowym wyskoku, kurs EUR/PLN spada w okolice 4,49. Ważne wsparcie złamał kurs USD/PLN co otwiera złotemu drogę do dalszego umocnienia względem dolara. Notowania USD/PLN znajdują się w piątek na poziomie 3,6720.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.