Frank zdumiewająco słaby

24-02-2021 11:14
Od początku tygodnia frank szwajcarski osłabił się o 1,5 proc. względem euro. i 1,1 proc. wobec dolara. Nie ma jednoznacznej informacji mogącej tłumaczyć nagłe nasilenie sprzedaży, ale jest kilka tropów, którymi można podążyć.
Frank zdumiewająco słaby

EUR/CHF przekroczył dziś 1,10, pierwszy raz do grudnia 2019 r. Kurs franka do złotego spadł poniżej 4,10 pierwszy raz od grudnia zeszłego roku, neutralizując słabość złotego względem innych walut (EUR/PLN > 4,51).

Brak konkretnej informacji inicjującej osłabienie wskazuje na wpływ przepływów portfelowych, co jest dość częstym zjawiskiem na koniec okresów rozliczeniowych (koniec miesiąca), ale każe zadać pytanie, co teraz uległo zmianie, że skłania inwestorów do zmiany alokacji?

Frank jest bezpieczną przystanią z największym skupieniem uwagi na rynek europejski. Innym zjawiskiem ostatnich dni w obrębie Europy jest silna aprecjacja funta na fali optymizmu związanego z luzowaniem restrykcji w Wielkiej Brytanii i otwieraniem gospodarki. Rynek otrzymał sygnał do redukowania premii za ryzyko na GBP, która była ciągnięta od wielu miesięcy przy nakładaniu się negatywnego wpływu lockdownów i obaw o skutki brexitu. Zabezpieczenie przez deprecjacją funta mogło częściowo być realizowane poprzez długie pozycje w CHF.

Ale dotychczasowa stabilność EUR/CHF sugeruje szerszy kontekst ostatniego zrywu słabości franka. Potwierdzenie skuteczności programu szczepień w Wielkiej Brytanii jest ekstrapolowane na podobne rezultaty w reszcie Europy i implikuje, że wkrótce także i w Eurolandzie będzie dochodzić do łagodzenia obostrzeń. W efekcie w skalic całego kontynentu obniżają się obawy o wpływ pandemii i dochodzi do rozbudzenia oczekiwań na przyspieszenie ożywienia gospodarczego. To razem oferuje świeży impuls do wychodzenia z bezpiecznych pozycji (m.in. w CHF). W rezultacie rajd funta mógł przełamać opór przed ograniczeniami pozycji we franku. Także w kontekście oceny perspektyw strefy euro.

Gdzie ruszymy dalej? W średnim terminie zakładany wzrosty EUR/CHF. Bardziej sprzyjające warunki ekonomiczne w Europie i mniejsza awersja do ryzyka powinny skutkować malejącym apetytem na bezpieczne przystanie. Odbicie gospodarcze w strefie euro oraz wyciszenie ryzyk brexitu tworzą argumenty za osłabieniem CHF.

EUR/CHF podszedł pod opór 1,1058 wyznaczony po szczycie z października 2019 r. Kurs jest w fazie dynamicznych wzrostów, ale jeśli dziś opór nie zostanie przełamany, przekonanie do kontynuacji zwyżki wyraźnie spadnie. W obliczu nerwowej zmienności na rynku akcji pozostaje potencjalny urok w kupowaniu bezpiecznego franka, więc przestrzegalibyśmy przed szybkim cofnięciem w kierunku ostatniego poziomu opór 1,0914. Dalsze wzrosty otwierają drogę do 1,1144 (minimum z marca 2019 r.).

EUR/CHF - wykres 1D; Źródło: TMSDirect

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.