Fed ratuje udzielając pożyczek na 300 mld USD
Fed w środę poinformował o prawie 320 mld USD pożyczek udzielonych system bankowemu. Oznacza to wzrost o 300 mld USD w ciągu jednego tygodnia. Ostatni raz taki gwałtowny skok miał miejsce podczas kryzysu finansowego z lat 2007-2009.
Na uwagę zasługuje dynamiczne zwiększenie się kredytów dyskontowych do ponad 150 mld USD. Banki, które korzystają z tego typu pomocy mogą być podejrzewane o kłopoty. Instytucje „zdrowe” starają się unikać tego typu pożyczek. W czasie kryzysu finansowego wielkość podobnych operacji wyniosła 112 mld USD.
Równie gwałtowny wzrost "innych kredytów" jest prawdopodobnie w dużej mierze spowodowany pożyczkami, które zostały udzielone instytucjom depozytowym utworzonym przez Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), tj. obsługiwanym przez FDIC "bankom pomostowym" o pełnym zakresie usług, które przejęły depozyty i aktywa upadłych niedawno banków. Pożyczki te są gwarantowane przez FDIC.
Z kolei nowo utworzony Bank Term Funding Program (BTFP) – instrument finansowania długoterminowego - został uruchomiony w kwocie jedynie 12 mld USD.
Fed dostarczając dodatkową płynność ma na celu złagodzenie problemów w systemie bankowym. W ten sposób instytucja chce aby kłopoty te nie przeszkadzały jej w walce z inflacją. Innymi słowy, zastrzyk płynności ze strony Rezerwy Federalnej ma na celu utrzymanie otwartej możliwości podwyżki stóp procentowych na przyszłotygodniowym posiedzeniu. Dlatego prawdopodobnie otrzymamy wzrost kosztu pieniądza w USA o 25 pb. (przed wybuchem kryzysu bankowego rynek wyceniał ruch o 50 pb.)
Kilkanaście dużych banków ustanowiło wczoraj drugą linię zabezpieczeń. 11 instytucji ogłosiło wpłatę 30 mld dolarów na konto First Republic Bank. Można powiedzieć, że to pokaz wsparcia ze strony grupy dużych podmiotów. First Republic Bank jest 14 największym bankiem w USA z aktywami na poziomie 213 mld dolarów na koniec 2022 roku.
4 największe banki w USA, które mają aktywa o wartości od 1,8 bln USD do 3,2 bln USD., odnotowały w ostatnich dniach silny napływ depozytów. Oznacza to, że najwyraźniej klienci wycofali swoje środki z mniejszych instytucji i ulokowali je w największych korporacjach. Taki proces można było zaobserwować w czasie poprzednich kryzysów.
Działania władz i zgodna akcja dużych banków mająca na celu wsparcie First Republic Bank uspokoiły rynek, przynajmniej na razie. Jednak ostatnie kłopoty sektora bankowego najwyraźniej pokazują, że ostre zacieśnienie kluczowych stóp procentowych ma swoje konsekwencje.
Suma bilansowa Fed, źródło: Bloomberg