Evergrande: co powinniśmy wiedzieć?

27-09-2021 16:39
Świat wciąż czeka by dowiedzieć się, co stanie się z pogrożonym w kłopotach chińskim konglomeratem Evergrande i jego ogromną góra długów.
Evergarnde: co powinniśmy wiedzieć?

Kryzys zadłużenia dewelopera to poważny test dla Pekinu. Evergrande porównywany jest do Lehman Brothers i nie brakuje głosów, że konsekwencje upadku tego giganta mogą podobnie  rozlać się na cały świat. Pamiętajmy, że nieruchomości i powiązane z nią branże stanowią 30 proc. chińskiego PKB. Ryzyko jest spore.

Najbliższe dni oraz tygodnie będą decydujące. Evergrande ma okres karencji do 30 dni na spłatę odsetek w wysokości 84 mln USD. To miało być zapłacone w miniony czwartek. W tym tygodniu przed holdingiem stoi kolejna płatność z tytułu innych obligacji. To wszystko podsyca spekulacje co może się wydarzyć dalej. Mówi się o wsparciu ze strony Pekinu (bailout), restrukturyzacji lub ogłoszeniu niewypłacalności.

Czym jest Evergarnde?

To jeden z największych deweloperów nieruchomości w Chinach. Drugi po Country Garden Holdings. Firma jest notowana na giełdzie w Honkongu a jej siedziba mieści się w południowo chińskim Shenzhen i zatrudnia ok. 200 tys. pracowników. Pośrednio pomaga w utrzymaniu ponad 3,8 mln. miejsc pracy rocznie. Firmę założył miliarder Xu Jiayin. Firma posiada ponad 1300 projektów w ponad 280 miastach w całych Chinach.

Spadek akcji Evergrande

Notowane na giełdzie „papiery” Evergrande zostały przecenione o ponad 82 proc. Na bankructwie spółki ucierpiałby instytucje finansowe (chińskie). Istnieje pewne ryzyko rozlania się problemów Evergrande na cały sektor nieruchomości w Państwie Środka. O ryzyku tym wspominają takie instytucje jak Goldman Sachs czy JP Morgan. Problemy firmy nie rozpoczęły się oczywiście w miniony poniedziałek. Już w połowie 2021 roku zobowiązania handlowe spółki sięgały ok 103 mld USD. Z kolei zobowiązania ogółem były na poziomie 306 mld USD. To aż 2 proc. chińskiego PKB. Większość zobowiązań stanowią obligacje spółki, które zaliczają się do „śmieciowych”.

W tym momencie Pekin stoi przed dużym dylematem. Ratowanie spółki (bailout) w konsekwencji może doprowadzić, że inwestorzy oraz cały rynek będzie oczekiwał, że rząd może „wyciągnąć” z problemów każdą firmę. Z pewnością w pierwszej kolejności będziemy mieć do czynienia z innymi działaniami, mającymi na celu poprawę sytuacji finansowej (wyprzedaż aktywów firmy oraz restrukturyzacja zadłużenia). Postępujące zaostrzenia regulacji na chińskim ryku nieruchomości mogą spowodować, że inne przedsiębiorstwa wpadną w podobne tarapaty.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.