EUR/PLN spada pod 4,49

15-02-2021 11:51
Złoty jest wspierany pozytywnym klimatem inwestycyjnym i EUR/PLN odbija od lokalnych szczytów. Na 4,4855 kurs jest mniej więcej po środku ostatniego zakresu wahań 4,47-4,5080. Tutaj wyznaczona została półka konsolidacji w oczekiwaniu na kolejny silny impuls.
EUR/PLN spada pod 4,49

Rano poznaliśmy wyższy od oczekiwań odczyt CPI za styczeń  - 2,7 proc. r/r vs 2,4 proc. – ale wątpię, aby siłę złotego można było przypisywać wzrostowi oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych. Przekaz zdominowanej przez gołębi Rady Polityki Pieniężnej jest jasny i nie należy spodziewać się zmian poziomu stóp procentowych co najmniej do końca kadencji obecnej Rady, tj. do połowy 2022 r.

Złoty będzie podążał za wahaniami nastrojów globalnych i utrzymanie trybu risk-on przemawia za retestem 4,47 i ruchem w kierunku 4,45.

Lokalnie istotne jest tylko czy NBP zdecyduje się na kolejne interwencje walutowe i jaka będzie jego rola w procesie konwersji kredytów frankowych. Jak na razie ni widać, aby NBP chciał walczyć z rynkiem, a w kwestii konwersji bank centralny jest otwarty do współpracy z bankami komercyjnymi, by zmniejszyć negatywny wpływ procesu na rynek walutowy. Jakkolwiek obie kwestie stanowią negatywne ryzyko dla kursu, tak na ten moment nie ma powodu do generowania dodatkowej premii w wycenie złotego.

EUR/PLN - wykres 1D; Źródło: TMS

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.