EUR/PLN najniżej od początku stycznia

01-03-2023 14:34
Notowanie EUR/PLN traci od początku dnia już 0,66 proc., znajduje się przy tym najniżej od początku stycznia. Zaprezentowany wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu okazał się być sporym zaskoczeniem. Odczyt niemieckiej inflacji natomiast pomaga EUR.

PLN już wczoraj otrzymał pierwsze znaki poprawy gospodarki. Wczorajszy indeks wyprzedzający koniunktury wg. BIEC urósł d 155,1 pkt. (poprzednio było to 154,9 pkt.), wskaźnik rynku pracy publikowany przez tą samą instytucję także okazał się wyżej niż przed miesiącem (65,7 pkt., wobec oczekiwań 65,1 pkt.). Finalny odczyt PKB, także spełnił oczekiwania. W perspektywie k/k wskaźnik spadł o 2,4 proc., a w stosunku r/r był to wzrost o 2,0 proc. (bez annualizacji sezonowej).

 Dzisiaj rano opublikowano także indeks PMI dla przemysły za luty. Tutaj nastąpiło małe zaskoczenie, gdyż wskaźnik okazał się być lepszy od założeń (47,8 pkt.), wyniósł aż 48,5 pkt. rosnąc aż o 1 pkt. w porównaniu z zeszłym miesiącem. Od października 22’ z miesiąca na miesiąc indeks stale rośnie. Przekroczenie ,,okrągłego” poziomu 50 pkt., które określa wzrost gospodarczy jest już coraz bliżej i być może na przyszłych odczytach zostanie osiągnięte.

Warto także zaznaczyć, że już za tydzień (8 marca) zostanie podana decyzja RPP nt. stóp procentowych. Tutaj można się spodziewać jedynie pozostania na obecnym poziomie 6,75 proc. (stopa referencyjna).

Na korzyść EUR wpłynęła dzisiaj inflacja z Niemiec (publikacja z 14:00), która okazała się pozostać na poziomie 8,7 proc. (spodziewano się zejścia do 8,5 proc.). Po tym notowanie EUR/USD poszybowało jeszcze bardziej do góry.

Jeszcze w połowie zeszłego miesiąca notowanie EUR/PLN znajdowało się w pewnym momencie w okolicy 4,80 (poziomu nie widzianego od października 22’). Potem jednak notowanie zaczęło iść znacznie w dół, a dzisiaj został przekroczony (bardzo istotnie) poziom 4,70. Kurs od rana spada już o 0,66 proc. (4,6741).

Wykres kursu EUR/PLN; interwał: dzienny; źródło: Oanda TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.