EUR/PLN: 4,60 po raz drugi
W czwartek o 14:00 opublikowane zostaną „minutki” z ostatniego posiedzenia RPP. Być może rzucą one więcej światła odnośnie przyszłości polityki pieniężnej w Polsce. Obecnie rynek wydaje się być podzielony pomiędzy osoby oczekujące kontynuacji cyklu, a tych inwestorów, którzy spodziewają się zachowawczej polityki RPP. Sądzę, że bardziej precyzyjnie będzie można to określić już po publikacji protokołu. Powinien on pokazać jakie nastroje panują w Radzie i jaka jest szansa na większość dla kontynuowania ruchu w górę. Rynek oczekuje raczej dynamicznych działań ze strony RPP, jednak chaotyczna komunikacja utrudnia rzetelne prognozowanie.
Notowania stawek FRA, źródło: TMS Brokers, Bloomberg
Przy braku większego wsparcia z RPP złoty narażony jest również na czynniki polityczne. Konflikt wokół Krajowego Planu Odbudowy pomiędzy rządem a instytucjami europejskimi nie buduje pozytywnego klimatu wokół PLN. Sądzę, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy złoty może znajdować się pod presją i być bardziej wrażliwy na zmiany na rynkach bazowych. W dalszym ciągu jednak kluczowe będą listopadowe działania RPP.
Na samym końcu nie można zapominać o rozwijającej się fali epidemii COVID19. Wprawdzie sądzę, że będzie ona łagodniejsza niż poprzednie (zdają się to potwierdzać słowa ekspertów z zakresu zdrowia), niemniej lokalnie restrykcje mogą być dotkliwe. Niedzielski przyznał, że ministerstwo obserwuje trendy i jeśli się one utrzymają, to konieczne będą zdecydowane działania. „To jest sytuacja, która – jeśli się utrzyma – zaburzy wszystkie prognozy, którymi do tej pory dysponowaliśmy” – stwierdził minister. Z pewnością nie buduje to pozytywnych nastrojów wokół złotego, który jest w czwartek najsłabszą walutą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Liczba zachorowań na COVID19 w Polsce, źródło: OurWorldInData
W czwartek po południu złoty jest kwotowany następująco: 4,5930 za euro, 3,9460 względem dolara oraz 5,4445 w stosunku do funta brytyjskiego.
Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers