Europę czeka recesja, ale w łagodnej formie

23-11-2022 14:56
Europejskie indeksy menedżerów zakupów za listopad wysyłają mieszane sygnały. Niezmiennie niski indeks dla sektora usług, najbardziej wiarygodny barometr gospodarczy dla strefy euro, wspiera scenariusz nadchodzącej recesji. Z drugiej strony, wzrost indeksu dla sektora produkcyjnego daje nadzieję, że nie będzie ona zbyt dotkliwa.

PMI dla sektora usług pozostał w listopadzie na niezmienionym poziomie 48,6 kt.. Ostatni raz tak niską wartość widziano w lutym 2021 roku, kiedy to pandemia spowodowała załamanie gospodarki strefy euro. Natomiast indeks dla sektora produkcyjnego nieoczekiwanie wzrósł o 0,9 punktu do 47,3. Ekonomiści spodziewali się spadku do 46,0 pkt.

Wskaźniki nastrojów nadal wskazują na recesję w strefie euro. W czwartym kwartale wzrost gospodarczy prawdopodobnie pozostanie jednak dodatni.

EBC w ciągu roku podniósł swoje kluczowe stopy o 150 punktów bazowych. W przypadku grudniowego posiedzenia oczekujemy kolejnej podwyżki o 50 punktów bazowych. Ponadto gospodarka strefy euro odczuwa szok związany z cenami energii. Ogromny ich wzrost spowodował zubożenie finansów prywatnych gospodarstw domowych. Ponadto produkcja niektórych towarów staje się nieopłacalna, przynajmniej tymczasowo, ponieważ producenci są w stanie przenieść wyższe koszty energii na swoich klientów tylko w ograniczonym zakresie. Wiele firm zaczęło już ograniczać produkcję.

Wiele rządów zdecydowało się na udzielenie pomocy swoim obywatelom i firmom, aby złagodzić skutki wyższych cen energii. Ponadto wydaje się, że problemy związane z łańcuchem dostaw również przekroczyły swój szczyt. Składnik czasu dostawy indeksu menedżerów ds. zakupów w sektorze produkcyjnym wrócił do normalnego zakresu. Jednak te pozytywne efekty raczej nie uchronią gospodarki przed lekkim skurczeniem się w pierwszej połowie przyszłego roku.

Dodatkowo można zauważyć, że presja inflacyjna słabnie – dowodzą temu składniki indeksu menedżerów ds. zakupów i cen konsumpcyjnych w sektorze produkcyjnym. 

Na dane  euro zareagowało lekkim osłabieniem. Było ono jednak chwilowe. Aktualnie EUR/USD znajduje się w okolicach 1,0325 i są to poziomy wyższe niż przed publikacją danych. W czwartek poznamy zapiski z październikowego posiedzenia EBC, choć to wydarzenie będzie miało ograniczony wpływ na notowania.

Indeksy PMI (usługi, przemysł), strefa euro, źródło: Bloomberg

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.