EMFX: Złoty zyskał po RPP

05-01-2022 12:29
Rada Polityki Pieniężnej podniosła we wtorek stopę referencyjna o kolejne 0,5 pkt. proc. Złoty zyskał w ostatnich dniach na wartości. W środę lepiej radzą sobie jednak inni przedstawiciele regionu. Silniejsze euro mityguje efekt umocnienia walut CEE.
EMFX: Złoty zyskał po RPP

Na szerokim rynku dolar oddał część zysków z pierwszej części sesji, co pozytywnie przekłada się na bardziej ryzykowne waluty EM. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej najważniejsza jest jednak relacja do euro, a to zyskało na wartości, co niejako mityguje efekt słabszego dolara. 

Dobrze w regionie CEE radzi sobie w środę korona czeska. Kurs EUR/CZK spada w okolice 24,57 pkt. CNB dość silnie zaostrza politykę monetarną, mając na uwadze stabilny wzrost gospodarczy. Dane wskazują jednak na utrzymującą się wysoką dynamikę inflacji, co podsyca oczekiwania rynku na dalsze jastrzębie ruchy. Najlepiej wypada węgierski forint, z kursem EUR/HUF na poziomie 361,5. 

Notowania walut regionu CEE względem euro, źródło: Bloomberg
Notowania walut regionu CEE względem euro, źródło: Bloomberg

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała we wtorek o podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Stopa referencyjna wynosi obecnie 2,25 proc. Złoty przyjął informację pozytywnie, a USD/PLN cofnął się w okolice 4,04. Komunikat po posiedzeniu nie różni się znacząco od poprzednich. Warty uwagi jest fragment o kolejnych działaniach RPP. Napisano: „Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie”. Nie oznacza to nic innego jak zapowiedź kontynuacji cyklu podwyżek. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to krok o 50 punktów bazowych w górę na lutowym posiedzeniu. Inwestorzy z zadowoleniem przyjmują coraz większą przejrzystość działań RPP, co widać w poprawie sentymentu wokół złotego. W środę około południa kwotowany jest on na poziomie 4,0374 za dolara, 4,5680 za euro oraz 5,4647 względem funta szterlinga. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.