EMFX: złoty traci przed RPP

08-02-2022 13:11
We wtorek RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych w Polsce. W oczekiwaniu na komunikat po posiedzeniu złoty traci w otoczeniu mniejszego apetytu na ryzyko. Lokalni rywale radzą sobie jednak nieco lepiej.
EMFX: złoty traci przed RPP

Na szerokim rynku dolar pozostaje jedną z najsilniejszych walut. Spadek kursu EUR/USD do 1,1425 tradycyjnie niekorzystnie odbija się na wycenie walut krajów rozwijających się. Globalnie trwa wyczekiwanie na dane o inflacji z USA, które mogą utrwalić oczekiwania na szybsze i większe podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co dodatkowo wpłynęłoby negatywnie na nastroje inwestorów.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej większa część walut utrzymuje się przy poziomach odniesienia. EUR/CZK oscyluje wokół 24,25 (poziomy ostatnio notowane przeszło 10 lat temu). Węgierski forint umacnia się minimalnie względem wspólnej waluty. Kurs EUR/HUF oscyluje wokół 353 pkt. 

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje we wtorek o poziomie stóp procentowych. Konsensus zakłada ruch w górę o 50pb z możliwym odchyleniem w górę. Z perspektywy złotego podwyżka o 50pb nie byłaby istotnie cenotwórcza, choć niewątpliwie w średnim terminie każdy ruch stóp procentowych w górę zachęca inwestorów zagranicznych do alokacji aktywów w krajowej walucie. Większych ruchów można się spodziewać, jeśli RPP zdecyduje się jeszcze mocniej zacieśniać politykę pieniężną. Godzina publikacji decyzji tradycyjnie nie jest znana. We wtorek po południu złoty kwotowany jest 4,5320 za euro, 3,9670 za dolara oraz 5,3742 za funta. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.