EMFX: złoty traci przed RPP
Na szerokim rynku dolar pozostaje jedną z najsilniejszych walut. Spadek kursu EUR/USD do 1,1425 tradycyjnie niekorzystnie odbija się na wycenie walut krajów rozwijających się. Globalnie trwa wyczekiwanie na dane o inflacji z USA, które mogą utrwalić oczekiwania na szybsze i większe podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, co dodatkowo wpłynęłoby negatywnie na nastroje inwestorów.
W regionie Europy Środkowo-Wschodniej większa część walut utrzymuje się przy poziomach odniesienia. EUR/CZK oscyluje wokół 24,25 (poziomy ostatnio notowane przeszło 10 lat temu). Węgierski forint umacnia się minimalnie względem wspólnej waluty. Kurs EUR/HUF oscyluje wokół 353 pkt.
W Polsce Rada Polityki Pieniężnej zadecyduje we wtorek o poziomie stóp procentowych. Konsensus zakłada ruch w górę o 50pb z możliwym odchyleniem w górę. Z perspektywy złotego podwyżka o 50pb nie byłaby istotnie cenotwórcza, choć niewątpliwie w średnim terminie każdy ruch stóp procentowych w górę zachęca inwestorów zagranicznych do alokacji aktywów w krajowej walucie. Większych ruchów można się spodziewać, jeśli RPP zdecyduje się jeszcze mocniej zacieśniać politykę pieniężną. Godzina publikacji decyzji tradycyjnie nie jest znana. We wtorek po południu złoty kwotowany jest 4,5320 za euro, 3,9670 za dolara oraz 5,3742 za funta.