EMFX: złoty traci najmniej

18-10-2021 12:43
Poniedziałkowy handel na FX przebiega w atmosferze trudnej dla walut krajów rozwijających się. W regionie CEE tracą wszystkie waluty, ale złoty prezentuje się w tym gronie relatywnie korzystnie.
EMFX: złoty traci najmniej

Umocnienie dolara na rynkach bazowych to tradycyjnie niekorzystne otoczenie dla walut bardziej ryzykownych. W poniedziałek około południa kurs EUR/USD cofa się do 1,1580, a rosnąca awersja do ryzyka dokłada presji walutom regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Najsłabsza w regionie pozostaje korona czeska, która pomimo jastrzębich działań banku centralnego nie jest w stanie wyraźnie się umocnić. EUR/CZK utrzymuje się przy 25,40 pkt. Na decyzję władz monetarnych wyczekuje węgierski forint. EUR/HUF oscyluje wokół 360 pkt. pomimo, iż bank centralny wysyła jasne sygnały o chęci kontynuowania jastrzębiej polityki.

Decyzję MNB z uwagą śledzić będą inwestorzy z rynku złotego. Do niedawna działania obu banków pozostawały skrajnie rozbieżne, jednak od momentu podwyższenia stóp procentowych w Polsce o 40pb. zakłady na dalsze podwyższanie kosztu pieniądza znacząco urosły. Chaotyczna komunikacja Rady z rynkiem oraz głęboka polaryzacja pomiędzy jastrzębiami i gołębiami z pewnością nie ułatwia prognozowania kolejnych ruchów. W bieżącym tygodniu opublikowane zostaną „minutki” z ostatniego posiedzenia, co być może rozjaśni kilka niewiadomych. W poniedziałkowe południe zloty znalazł się poniżej poziomów odniesienia, ale traci najmniej ze wszystkich walut CEE. Złoty w relacji do euro kwotowany jest na 4,5740, w stosunku do dolara jest to 3,9475, a kurs GBP/PLN rośnie do 5,42.  

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.