EMFX: złoty słabnie trzecią sesję z rzędu

20-10-2021 12:12
Na rynku złotego zmienność jest bardzo duża. Tarcia polityczne oraz niepewność przed kolejnymi decyzjami RPP nie sprzyja PLN. Krajowa waluta osłabia się trzecią sesję z rzędu.
EMFX: złoty słabnie trzecią sesję z rzędu

Od początku tygodnia złoty traci względem głównych rywali. Największą deprecjację widać względem euro co skłania ku tezie o ryzyku politycznym, jakie ciąży na złotym. Kurs EUR/PLN testował w środę 4,59, ale kilkanaście minut po południu znajduje się niemal grosz niżej. Poza słabą komunikacją RPP z rynkiem, która skutkuje potężnym zawirowaniem na rynku długu, problemem jest konflikt pomiędzy Brukselą a Warszawą. W mojej opinii wtorkowe wystąpienie premiera Morawieckiego nie poprawiło pozycji negocjacyjnej Polski podczas walki o uwolnienie środków na Krajowy Plan Odbudowy. Z perspektywy inwestorów premia za ryzyko inwestycji w PLN musi zatem rosnąć. Kluczowe pozostają jednak działania Rady Polityki Pieniężnej. Po podwyżce o 40pb rynek czuje się nieco zdezorientowany. Być może jakąś odpowiedź na pytanie odnośnie dalszych kroków RPP dostarczy czwartkowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia. 

W pewnym stopniu na złotego może również oddziaływać obawa o obostrzenia w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID19. Osobiście jednak nie przeceniam tego czynnika. W okolicy południa kurs złotego znajduje się na poziomie 4,58 za euro, 3,94 w relacji do dolara oraz 5,4230 w stosunku do funta.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.