EMFX: złoty skazany na globalne nastroje

13-12-2021 12:24
Złoty wchodzi w nowy tydzień w nienajlepszych nastrojach. PLN nie traci jedynie względem euro, które w poniedziałek plasuje się w dolnej części stawki G10. Pusty kalendarz makroekonomiczny w bieżącym tygodniu w Polsce sprawia, że złoty w dużej mierze uzależniony jest od działań czołowych banków centralnych.
EMFX: złoty skazany na globalne nastroje

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów giełdowych skupi się na poczynaniach FOMC. Rynek wycenia dość jastrzębie ruchy ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej, czego efektem jest m.in. silniejszy dolar. Tradycyjnie środowisko silnego dolara jest niekorzystne dla walut krajów rozwijających się.

Wycena złotego w bieżącym tygodniu będzie niemal niezależna od krajowych czynników. Pusty kalendarz makroekonomiczny w Polsce w bieżącym tygodniu implikuje całkowitą zależność od sentymentów na globalnym rynku walutowym. Nastroje wokół krajowej waluty nie są najlepsze, co w dużej mierze jest efektem braku porozumienia wokół KPO. RPP będzie kontynuować zacieśnianie monetarne (potwierdzałyby to słowa prof. Hardta z weekendowego wywiadu), jednak pozostaje ono nieco mniej dostrzegane przez rynek, aniżeli można byłoby tego oczekiwań. Głównie konflikty polityczne odstraszają zagraniczny kapitał od PLN, jednak poprawa nastrojów na tym obszarze może sprawić, że złoty odrobi znaczną część strat w dłuższej perspektywie. Prognozowanie działań politycznym pozostaje jednak zadaniem niemożliwym.


Notowania walut CEE na tle euro, źródło: Bloomberg

W minionym tygodniu złoty tracił względem euro najmocniej w regionie i choć w poniedziałek wzrosty pary EUR/PLN są niższe niż w przypadku pozostałych par złotowych, to w dalszym ciągu presja sprzedaży PLN się utrzymuje. Złoty kwotowany jest w poniedziałek w następujący sposób: 4,1045 za dolara, 4,6250 w stosunku do euro oraz 5,4380 względem funta.

Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.