EMFX: złoty przerywa osłabienie

18-06-2021 13:11
Notowania złotego przerywają w piątek serię spadków wywołanych komunikatem po posiedzeniu FOMC. Z poprawiającej się sytuacji na rynku bazowym korzystają również inne waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Pod presją waluty surowcowe.
 EMFX: złoty przerywa osłabienie

Notowania EUR/USD poddane są ostatnio dużej zmienności, co jest efektem komunikatu po posiedzeniu FOMC. W piątek kurs minimalnie odbija przy udziale osób domykających krótkie pozycje przed weekendem. Umocnienie EUR/USD poprawia nastroje wśród walut krajów rozwijających się.

W piątek zyskują wszystkie waluty regionu CEE. Zmienność korony czeskiej pozostaje niewielka z kursem EUR/CZK przyklejonym do okolic 25,5 pkt. EUR/HUF zatrzymał wzrosty w okolicy 345 pkt. W nadchodzącym tygodniu bank centralny na Węgrzech podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Rynek oczekuje podwyżki stóp, którą wcześniej zapowiadał wiceprezes Virag.

Koniec tygodnia przynosi również odreagowanie na rynku złotego. Przecena zatrzymała się w okolicy 5,56 w przypadku kursu EUR/PLN. Złoty był regionalnym kandydatem do sprzedaży po braku zaostrzenia retoryki ze strony NBP przy okazji poprzedniego posiedzenia decyzyjnego RPP, umocnienie dolara stało się katalizatorem spadków. Wydaje się, że przecena została wyhamowana, a złoty ma solidną przestrzeń do odreagowania. W piątek po południu GBP/PLN spada do 5,3080 (przejściowo 5,2880), a notowania USD/PLN zatrzymały się przy 3,8195.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.