EMFX: złoty nieco silniejszy

27-12-2021 13:35
Notowania złotego z zadowoleniem przyjęły prezydenckie weto ustawy potocznie nazywanej LexTVN. Na płytki rynku nie wolno jednak przeszacowywać reakcji. W poniedziałek złoty pozostaje jednak najsilniejszą walutą w regionie CEE.
EMFX: złoty nieco silniejszy

Na rynkach bazowych dolar pozostaje dość stabilny. Kurs EUR/USD utrzymuje się przy poziomach odniesienia, a inwestorzy wciąż żyją okresem okołoświątecznym. Stabilizacja nastrojów na rynkach bazowych sprawia jednak, że coraz większy wpływ na notowania walut mają lokalne czynniki. 

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej złoty jest najsilniejszy. Najsłabiej wypada korona czeska, która oddaje część umocnienia po ubiegłotygodniowej podwyżce stóp procentowych. Kurs EUR/CZK rośnie do 25,10. Na niekorzyść forinta działa niedawna decyzja rządu Węgier o zamrożeniu rat kredytów w węgierskiej walucie. Podważa to nieco wiarygodność systemu finansowego i wyprowadza kurs EUR/HUF w okolice 370 pkt. 

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział weto ustawy o Radiofonii i Telewizji potoczeni nazywanej LexTVN. Oznacza, to że jedna z największych prywatnych stacji telewizyjnych w Polsce nie będzie miała problemów z uzyskaniem koncesji, a inwestor (z USA) nie będzie musiał dostosowywać struktury właścicielskiej. Informacja ma korzystny wpływ na złotego, gdyż nie oznacza pogorszenia nastrojów wokół inwestycji zagranicznych. Pewną pułapką może być ograniczona płynność rynku, na której łatwo o przereagowanie. W otoczeniu makroekonomicznym i politycznym nic się nie zmienia. Konflikt z Brukselą pozostaje żywy, a działania rządu nie zmierzają ku jego zakończeniu. Na przełomie roku będzie to negatywnie wpływać na sentyment do złotego. W poniedziałek po południu złoty kwotowany jest na 4,0730 za dolara, 4,6075 w stosunku do euro oraz 5,4590 za funta. 


Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.