EMFX: złoty nerwowy przed posiedzeniem
![EMFX: złoty nerwowy przed posiedzeniem](https://cdn.tms.pl/sites/default/files/images/04-10-2021/emfx.jpg)
W poniedziałek na rynkach bazowych nastroje się poprawiły. Eurodolar urósł do 1,1615 i znajduje się nieco powyżej ważnego wsparcia., co wspomaga bardziej ryzykowne waluty, w tym PLN.
Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers
W piątek po wstępnym odczycie inflacji CPI (+5,8 proc. r/r) inwestorzy „rzucili koło ratunkowe Radzie”. Po okresie słabości, złoty wyraźnie się umocnił, a rynkowe zakłady przechyliły się w kierunku zaostrzania polityki pieniężnej. Rynek oczekuje, że w obliczu rekordowego wzrostu cen RPP może zdecydować o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej. Gdyby jednak w środę Rada nie zrobiła najmniejszego kroku w tył złoty gwałtownie oddałby całe zyski, a z rynku wyparowałyby zakłady na podwyżki stóp. Nagły zwrot w polityce jest o tyle utrudniony, że dotychczasowa retoryka nawet w najmniejszym stopniu nie przygotowywała rynku na taki scenariusz. Wprawdzie frakcja jastrzębi rośnie w siłę, ale wciąż stanowi mniejszość. Kluczem jest jednak podejście prezesa Glapińskiego, który na dotychczasowych konferencjach wypadał mocno gołębio.
Oczekuję pozostawienia stóp procentowych w środę na niezmienionym poziomie. Nie wykluczam jednak znacznie łagodniejszego komunikatu po posiedzeniu, który przygotował by grunt pod początek normalizacji. Dla rynku byłoby to potwierdzenie słuszności zakładów na umocnienie PLN. Posiedzenie RPP będzie pilnie śledzone, a rynek prześledzi cały komunikat z największą uwagą, szukając zmian w nastawieniu decydentów monetarnych.
W poniedziałek około południa notowania EUR/PLN spadają w okolice 55-okresowej średniej kroczącej i linii 50 proc. zniesienia wewnętrznego. Złoty notowany jest na poziomie 4,5670 w relacji do euro oraz 3,9340 za dolara.
Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers