EMFX: złoty nerwowy przed posiedzeniem

04-10-2021 12:02
Na rynku złotego panuje w ostatnich tygodniach spora zmienność. Krajowa waluta umacnia się wyraźnie po odczycie inflacji sprzed weekendu w oczekiwaniu na środową decyzję RPP. Rynek wywiera presje na zmianę kursu, ale złotemu sprzyja też otoczenie rynkowe.
EMFX: złoty nerwowy przed posiedzeniem

W poniedziałek na rynkach bazowych nastroje się poprawiły. Eurodolar urósł do 1,1615 i znajduje się nieco powyżej ważnego wsparcia., co wspomaga bardziej ryzykowne waluty, w tym PLN.

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

W piątek po wstępnym odczycie inflacji CPI (+5,8 proc. r/r) inwestorzy „rzucili koło ratunkowe Radzie”. Po okresie słabości, złoty wyraźnie się umocnił, a rynkowe zakłady przechyliły się w kierunku zaostrzania polityki pieniężnej. Rynek oczekuje, że w obliczu rekordowego wzrostu cen RPP może zdecydować o szybszym zacieśnianiu polityki pieniężnej. Gdyby jednak w środę Rada nie zrobiła najmniejszego kroku w tył złoty gwałtownie oddałby całe zyski, a z rynku wyparowałyby zakłady na podwyżki stóp. Nagły zwrot w polityce jest o tyle utrudniony, że dotychczasowa retoryka nawet w najmniejszym stopniu nie przygotowywała rynku na taki scenariusz. Wprawdzie frakcja jastrzębi rośnie w siłę, ale wciąż stanowi mniejszość. Kluczem jest jednak podejście prezesa Glapińskiego, który na dotychczasowych konferencjach wypadał mocno gołębio.

Oczekuję pozostawienia stóp procentowych w środę na niezmienionym poziomie. Nie wykluczam jednak znacznie łagodniejszego komunikatu po posiedzeniu, który przygotował by grunt pod początek normalizacji. Dla rynku byłoby to potwierdzenie słuszności zakładów na umocnienie PLN. Posiedzenie RPP będzie pilnie śledzone, a rynek prześledzi cały komunikat z największą uwagą, szukając zmian w nastawieniu decydentów monetarnych. 

W poniedziałek około południa notowania EUR/PLN spadają w okolice 55-okresowej średniej kroczącej i linii 50 proc. zniesienia wewnętrznego. Złoty notowany jest na poziomie 4,5670 w relacji do euro oraz 3,9340 za dolara.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.