EMFX: złoty i polityka

16-07-2021 11:47
Notowania złotego słabną kolejny dzień z rzędu, choć nastroje na rynkach bazowych są relatywnie stabilne. W regionie CEE silniejsza jest korona czeska, a węgierski forint obiera trajektorię zbliżoną do złotego.
EMFX: złoty i polityka

EUR/USD stabilizuje się przy 1,1820 z uwagi na brak świeżych doniesień. Drugi dzień wystąpienia Powella w Kongresie nie przyniósł znaczących informacji, choć prezes zwrócił uwagę na inflację. W dalszym ciągu jednak postrzega ją jako przejściową i wywołaną szokiem podażowym. Dla dolara są to raczej gołębie komentarze, jednak równie gołębia retoryka EBC hamuje aprecjację eurodolara, której jak ryba wody potrzebują waluty regionu CEE.

W Europie Środkowo-Wschodniej obserwowana jest przecena złotego oraz forinta. Spadkom opiera się korona czeska, a kurs EUR/CZK utrzymuje się w okolicy 25,50. EUR/HUF oscyluje wokół 359,2 pkt. Dla tej pary walutowej są to poziomy najwyższe od maja.

Równie silna przecena obserwowana jest na rynku złotego, co skłania do pytań o wpływ polityki na notowania waluty. W przypadku złotego dochodzi również gołębia retoryka banku centralnego przy wciąż wysokim poziomie inflacji. Pewnym czynnikiem ryzyka jest jednak spór rządu z Komisją Europejską w kwestii praworządności, który niejako przeniesiony został na sale sądowe. Decyzja UE ws. funduszy dla Węgier (odebranie części środków) sprawia, że pojawia się pewne niebezpieczeństwo takiej decyzji w stosunku do Polski. Należy przy tym pamiętać, że nie jest to pierwszy spór rządu z KE, a wszystkie dotychczasowe rozwiązywane były raczej polubownie. Gołębiość RPP jest powszechnie znana i nie powinna prowadzić do strategicznej wyprzedaży złotego, tym samym obecne poziomy wydają się być nieuzasadnione. Złoty w piątek około południa kwotowany jest następująco: 4,5840 w relacji do euro, 3,8780 w relacji do dolara i 5,36 w stosunki do funta.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.