EMFX: wzmaga się awersja do ryzyka

04-05-2021 13:13
Handel na rynku walutowym we wtorek przebiega wokół mocniejszego dolara. Presji płynącej z głównego rynku nie jest w stanie odeprzeć większość walut z regionu CEE, z wyjątkiem rubla.
EMFX: wzmaga się awersja do ryzyka

Dolar umacnia się po poniedziałkowej wyprzedaży wywołanej słabszymi odczytami wskaźników koniunktury. Kurs EUR/USD cofa się ponownie w okolice 1,2010, a tryb risk-off widoczny jest na całym rynku FX. W takim środowisku tracą waluty surowcowe z kivi na czele. Kurs NZD/USD spada do 0,7170, a AUD/USD cofa się do 0,7720.

W regionie CEE silny jest jedynie rosyjski rubel. Kurs USD/RUB spada poniżej 75 pkt., gdyż rosyjskie firmy zabezpieczyły już swoje płatności podatkowe. Notowania EUR/CZK odbijają do 25,85 pkt., a w tle trwa wyczekiwanie na decyzje banku centralnego ws. poziomu stóp procentowych. Ważniejsze będzie jednak forward guidence. Z banku centralnego od dawna płynął sugestie o możliwej podwyżce stóp jeszcze w bieżącym roku. EUR/HUF znalazł się 0,25 proc. wyżej przy 360,4 pkt.

Złoty pozostaje słaby z kursem EUR/PLN na poziomie 4,5550. Choć temat orzeczenia SN będzie żywy do 11 maja, to obserwujemy coraz większe zmęczenie inwestorów sytuacją wokół kredytów CHF, co przekłada się na mniejsze emocje związane z nagłówkami o nadchodzącej rozprawie i jej konsekwencjach dla systemu bankowego. USD/PLN wybił się z kanału spadkowego i utkwił w krótkiej konsolidacji w okolicy 3,79 pkt. GBP/PLN ponownie wraca w okolice 5.26 pkt.

Notowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.