EMFX: Węgry podnoszą stopę depozytową
Zmiany na rynku walutowym w końcówce roku nie są imponujące. Stabilizacja notowań na rynkach bazowych sprawia, że również waluty krajów rozwijających się nie cechują się dużą zmiennością. Przy kursie EUR/USD w okolicy 1,1325 większy wpływ na wycenę walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej mają lokalne czynniki.
Bank Węgier podwyższył w czwartek tygodniową stopę depozytową o kolejne 20pb. Obecnie wynosi ona już 4 proc., a od połowy listopada oprocentowanie jednotygodniowych depozytów wzrosło o 220pb. Działania na depozytach to jeden z instrumentów jastrzębiej polityki pieniężnej prowadzonej przez MNB, która pośrednio ma wpływać na umocnienie forinta. Na niekorzyść węgierskiej waluty wpływają jednak działania rządu, takie jak zamrożenie rat kredytów. Takie działania podważają zaufanie do systemu finansowego i sprawiają, że EUR/HUF nie może odkleić się od okolic 370 pkt. Najlepiej w regionie radzi sobie korona czeska. Silnie jastrzębie nastawienie CNB sprowadziło kurs poniżej 25 pkt. W czwartek po południu notowania opiewają na 24,90 pkt.
Na rynku złotego nastroje są raczej umiarkowane. Prezes Glapiński w wywiadzie przedstawił najnowsze prognozy DA NBP. Uwzględniają one rekordowe wzrosty cen energii elektrycznej, gazu i uprawnień do emisji CO2 na rynku europejskim i krajowym. Średnioroczna inflacja CPI w 2022 r. wyniesie 7,6 proc., czyli więcej niż przewidywane 5,1 proc. w 2021 r. Szczyt inflacji, zdaniem NBP, pojawi się w czerwcu przyszłego roku i wyniesie 8,3 proc. Naszym zdaniem prognozy wciąż są szalenie optymistyczne. Przyspieszenie posiedzenia RPP (z 12 stycznia na 4 stycznia) wynika z dyspozycyjności członków RPP i nie powinno objawiać się większą nerwowością inwestorów. Na rynku złotego wciąż dominującą rolę odgrywają te same czynniki, niemniej kolejne posiedzenie RPP z pewnością będzie okazją do rewizji rynkowych założeń polityki pieniężnej, co implikować będzie większą zmienność na rynku PLN. W czwartek po południu złoty kwotowany jest na 4,0590 w stosunku do dolara, 4,5955 za euro oraz 5,4748 za funta.
Notowania instrumentu USDPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers