EMFX: Węgry czekają na decyzję

19-10-2021 12:48
We wtorek opublikowana zostanie decyzja MNB ws. poziomu stóp procentowych na Węgrzech. Otoczenie sprzyja w piątek walutom krajów rozwijających się, które w większości zyskują względem euro.
EMFX: Węgry czekają na decyzję

Na rynkach bazowych nastroje są optymistyczne. Słabszy dolar wspiera bardziej ryzykowne aktywa, a kurs EUR/USD w okolicy 1,1665 znajduje się najwyżej od trzech tygodni. Z perspektywy walut krajów rozwijających się otoczenie jest korzystne, niemniej silniejsze euro mityguje część ruchu aprecjacyjnego walut Europy Środkowo-Wschodniej. 

Lokalnie wydarzeniem dnia będzie publikacja decyzji Banku Węgier ws. poziomu stóp procentowych. MNB jest na ścieżce podwyższania kosztu pieniądza, a w październiku oczekuje się kontynuacji ruchem o 15 punktów bazowych. Z powodu jastrzębich oczekiwań wobec MNB przestrzeń do umocnienia forinta jest niewielka. MNB musiałby wyraźnie zaostrzyć kurs, aby wywołać większą aprecjację forinta. W oczekiwaniu na decyzję EUR/HUF oscyluje wokół 359 pkt. 

Na decyzję spoglądać będą również inwestorzy zainteresowani innymi walutami regionu CEE. Na rynku korony czeskiej widać negatywny wpływ wysokiej inflacji na wycenę. Kurs EUR/CZK znajduje się w trendzie bocznym, a we wtorek oscyluje wokół 25,5 pkt. 

Na rynku złotego wystąpienie premiera Morawieckiego nie wywołało większego poruszenia. Przejściowo złoty faktycznie się osłabiał, ale w przemówieniu (choć nie zostało one dobrze przyjęte w Brukseli) nie zawarto żadnych nowych tez. Konflikt wokół kwestii prawnych będzie żywy jeszcze przez jakiś czas, a więcej uwagi w mojej opinii należy przywiązywać do władz monetarnych. Od RPP rynek oczekuje w tej chwili różnych ruchów. Chaotyczna komunikacja utrudnia prognozowanie działań RPP stąd z uwagą należy śledzić czwartkową publikację „minutek” z posiedzenia RPP. We wtorek po południu złoty wyceniany jest na 4,5715 w relacji do euro, 3,9210 za dolara oraz 5,4190 w stosunku do funta szterlinga.  

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.