EMFX: waluty CEE tracą we wtorek

07-12-2021 12:56
Notowania walut krajów Europy Środkowo-Wschodniej muszą we wtorek uznać wyższość silniejszego dolara, który ciąży walutom EM. W regionie względem euro zyskuje jedynie rosyjski rubel. Złoty wyczekuje decyzji RPP.
EMFX: waluty CEE tracą we wtorek

Pomimo porannej przeceny dolar odrobił część strat, spadek eurodolar poniżej poziomów odniesienia nie pomaga walutom EM. Grudniowy odczyt indeksu ZEW plasował się na poziomie -7,4 pkt. (prog. 5 pkt.). Wynik jest ujemny po raz pierwszy od czerwca. Na niekorzystny sentyment rynku przekładały się przede wszystkim presja inflacyjna wywoływana przez wąskie gardła w łańcuchu dostaw, a także koronawirusowe obawy. Obecnie Europa stała się epicentrum epidemii, co w połączeniu z wciąż niezażegnanym problemem inflacyjnym kreuje niekorzystny obraz gospodarczy. Wprawdzie kurs EUR/USD spadał już przed publikacją, ale odczyt z pewnością nie dostarczył powodów do odreagowania. 

Notowania walut CEE na tle euro, źródło: Bloomberg

Wśród walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej względem euro zyskuje jedynie rubel. Wysokie ceny ropy naftowej przeważają nad ryzykami politycznymi, co sprawia, że rosyjska waluta zyskuje. Notowania EUR/CZK odbijają do 25,45 pkt., a kurs EUR/HUF rośnie do 365,6 pkt. 

Złoty plasuje się pomiędzy forintem a czeską koroną. W oczekiwaniu na środową decyzję RPP PLN zatrzymał dotychczasową aprecjację. Rynek próbuje ocenić potencjalne konsekwencje decyzji Rady. Sądzę, że podwyżka o 50pb (obecny konsensus) byłaby raczej neutralna, ewentualnie minimalnie pozytywna, jednak do kontynuacji umocnienia potrzebne byłoby podkreślenie bardziej jastrzębiej retoryki. Jeśli nie odbędzie się to za pośrednictwem wyższej podwyżki stóp mogłoby się to stać na konferencji prasowej. Po udrożnieniu kanału kursowego rynek ponownie może bardziej chętnie reagować na deklaracje prezesa Glapińskiego. Za kontynuacją jastrzębich ruchów przemawia wciąż rosnąca inflacja. Przeciwko takiemu scenariuszowi oddziałują czynniki epidemiczne. Konferencja po posiedzeniu odbędzie się w czwartek. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.