EMFX: ulga w regionie

18-11-2021 12:08
Na szerokim rynku trwa próba odreagowania silnego dolara. EUR/USD minimalnie odbija, co zdejmuje część presji z walut EM. Wciąż jednak na rynku złotego utrzymuje się niepewność.
EMFX: ulga w regionie

W czwartek dolar jest jedną ze słabszych walut w przestrzeni G10. Kurs EUR/USD odbija do 1,1335, a na rynku widać apetyt na odreagowanie silnego dolara z ostatnich dni. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej widać lepsze nastroje, ale wciąż obudowane są one dużą dozą niepewności. Ubogi kalendarz makroekonomiczny implikuje jednak nieco niższą zmienność. 

Notowania korony czeskiej względem euro zdają się być przyklejone do okolic 25,20 pkt., a EUR/HUF utrzymuje się blisko 364 pkt. Obie waluty radziły sobie w ostatnich dniach lepiej niż złoty, a to wszystko za sprawą bardziej klarownych decyzji monetarnych. W czwartek MNB podwyższył stopę depozytową o 70 punktów bazowych, co wpływa na dalsze umocnienie HUF. 

Wprawdzie w Polsce również niemal pewne staje się kontynuowanie cyklu podwyżek stóp procentowych, ale z uwagi na dotychczasowe działania NBP (interwencje walutowe z końca ubiegłego roku czy chaotyczna komunikacja) złoty znacznie słabiej reaguje na podwyżki. W czwartek za kolejnymi ruchami w górę opowiedział się kolejny przedstawiciel frakcji jastrzębi, prof. Hardt. Jego zdaniem silniejszy złoty ograniczyłby wpływ tzw. inflacji importowanej (wynikającej np. z wyższych cen surowców). PLN zmaga się jednak z problemami takimi jak nieufność inwestorów, konflikt z UE czy kryzys migracyjny. Miks czynników rynkowych sprawia, że nawet kontynuowanie zacieśniania monetarnego może nie przełożyć się błyskawicznie na silniejszego złotego. W dłuższym okresie sądzę jednak, że podwyżki zostaną docenione przez rynek. W czwartek deprecjacja złotego nieco wyhamowuje, a krajowa waluta wyceniana jest na 4,6560 za euro, 4,1050 za dolara oraz 5,5380 w stosunku do funta. 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.