EMFX: stabilizacja nastrojów przed ADP

04-08-2021 12:51
Notowania walut krajów rozwijających się cechuje w środę niska zmienność. Wszystkiemu winne jest wyczekiwanie na dane z amerykańskiego rynku pracy, co nie oznacza jednak, że lokalne czynniki są bez znaczenia.
EMFX: stabilizacja nastrojów przed ADP

Na rynku głównym dolar odrabia część strat względem głównych rywali, ale zmiany są niewielkie. EUR/USD w okolicy 1,1860 to jednak z perspektywy ostatnich sesji relatywnie niskie poziomy. Pogorszenie globalnych nastrojów nie przekłada się  jednak na spadek apetytu na bardziej ryzykowne waluty EM.  

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej wciąż najsilniejszy jest węgierski forint. EUR/HUF cofa się kolejny dzień z rzędu w okolic 354 pkt., co jest efektem większej od oczekiwań podwyżki stóp procentowych. Na decyzję banku centralnego wyczekuje korona czeska, która umacnia się w środę w relacji do euro, a kurs EUR/CZK cofa się wyraźniej do 25,40. 

Zloty plasuje się pomiędzy lokalnymi rywalami. Na rynku widoczna jest „gra” pod szybsza normalizację polityki pieniężnej w związku z wysoką inflacją (5 proc. r/r w lipcu). W debacie coraz częściej pojawiają się głosy z Rady zaniepokojone tak szybkim wzrostem cen, ale członkowie RPP (zgodnie z moimi oczekiwaniami) wskazują na listopadowe prognozy NBP jako kluczowe w procesie decyzyjnym. Na rynku złotego pojawił się jednak kapitał spekulacyjny, który wyraźnie umocnił krajową walutę. EUR/PLN spada w środę po południu poniżej 4,54, a kurs USD/PLN cofa się do 3,8293. Nieco wyżej znajduje się jedynie GBP/PLN, którego notowania odbijają do 5,3335. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.