EMFX: spokojny dzień na FX

21-12-2021 13:45
Wtorkowa sesja jest doskonałym obrazem handlu na rynku walutowym w okresie przedświątecznym. Pomijając zawirowania wokół tureckiej liry większa część par walutowych nie zmienia drastycznie swojego położenia.
EMFX: spokojny dzień na FX

Nastroje na rynku walutowym we wtorek są raczej stabilne. EUR/USD utrzymuje się przy poziomach odniesienia – 1,1280, ale GBP/USD odbija do 1,3240. Funt należy do najsilniejszych walut, ale nad rynkiem wciąż czuwa ryzyko większych restrykcji wynikających z szerokiego rozprzestrzenienia się wariantu Omikron. Niewątpliwie jednak niedawna podwyżka stóp procentowych Banku Anglii poprawiła nastroje wokół szterlinga i przyczyniła się do jego umocnienia. 

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej na lidera wyrasta rosyjski rubel, któremu sprzyjają wysokie ceny gazu oraz odbicie w kwotowaniach ropy naftowej. USD/RUB utrzymuje się powyżej poziomu 74,01. Solidnie radzi sobie również węgierski forint, ale poniżej poziomów odniesienia zawróciły notowania czeskiej korony. Za jedno euro inwestorzy płacą odpowiednio 367,6 forintów oraz 25,4 korony. 

Złoty plasuje się w połowie stawki regionu CEE. Sentyment do krajowej waluty pozostaje jednak nienajlepszy. Na rynku więcej czynników przemawia za słabszym złotym, m.in. wstrzymanie wypłat na KPO, czy niepewna sytuacja epidemiczna, która może hamować jastrzębią frakcję w RPP. W krótkim terminie perspektywy złotego wypadają raczej niekorzystnie, jednak należy zachować ostrożność, gdyż okres przedświąteczny charakteryzuje niższa płynność, a więc możliwe są większe wahania nie do końca podparte rynkowymi fundamentami. We wtorek po południu złoty wyceniana jest na poziomie: 4,1010 za dolara, 4,6280 za euro oraz 5,4330 w stosunku do funta szterlinga. 

Notowania instrumentu EURPLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.