EMFX: słabszy dolar sprzyja złotemu

13-08-2021 12:35
Z rynku złotego ulatnia się część presji, krajowa waluta jest najsilniejszym reprezentantem regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Odbiciu sprzyja generalny odwrót od dolara i poprawa nastrojów na rynkach bazowych.
EMFX: słabszy dolar sprzyja złotemu

EUR/USD umacnia się w piątek do 1,1750, kontynuując odbicie zapoczątkowane w środę po danych o inflacji z USA. Rynki finansowe z zadowoleniem przyjęły zatrzymanie tempa wzrostu cen w USA. W lipcu inflacja CPI wyniosła 5,4 proc. r/r i była równa odczytowi z poprzedniego miesiąca. Zgodnie z oczekiwaniami Fed większość kategorii, które były wrażliwe na otwieranie gospodarki przestała drożeć, jednak w szczegółach widać, że prym wiodą kategorie cykliczne. W takiej sytuacji odłożenie taperingu nie jest przesądzone, co może oznaczać, że odwrót od dolara jest przedwczesny. 

Złoty z zadowoleniem przyjmuje poprawę nastrojów na rynkach bazowych. EUR/PLN spada nieznacznie poniżej 4,57, a kurs USD/PLN cofa się do 3,8890. Niże znajduje się również GBP/PLN, który osiada przy 5,3650. Czynnik ryzyka politycznego zdaje się chwilowo nie ciążyć notowaniom PLN, co nie znaczy, że w pewnym momencie szumy polityczne nie dadzą o sobie ponownie znać. Porcja danych z Polski potwierdza solidne odbicie gospodarcze w drugim kwartale bieżącego roku. PKB rosło o 10,9 proc. r/r (prog. 10,7 proc. r/r). Wstępny szacunek jest zbliżony do prognoz i nie wywołuje dużej euforii na rynkach. Na szczegóły należy poczekać do 31 VIII, kiedy poznamy pełną strukturę PKB. Wiele wskazuje jednak na to, że wiodącym czynnikiem była konsumpcja, gdzie silnie widoczny jest również efekt bazy. Dobre dane gospodarcze i wciąż wysoka inflacja sprawiają, że presja na RPP stale się zwiększa. Decydenci stale podkreślają, że kluczowe dla kształtu polityki pieniężnej w Polsce będą listopadowe prognozy DA NBP, ale wciąż najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie głównych parametrów na niezmienionym poziomie do końca roku. 

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.