EMFX: słabe otwarcie tygodnia dla złotego

20-12-2021 12:30
Notowania złotego od kilkunastu sesji ponownie znalazły się pod presją sprzedających. Niewystarczająco, zdaniem rynku, restrykcyjna polityka pieniężna i nieustające tarcia polityczne ciążą krajowej walucie. W poniedziałek w regionie CEE słabszy od złotego jest jedynie rosyjski rubel.
EMFX: słabe otwarcie tygodnia dla złotego

Nowy tydzień na rynkach finansowych zaczyna się w atmosferze awersji do ryzyka. Tradycyjnie w takim środowisku najbardziej zyskuje dolar, choć w poniedziałek ulega m.in. sile euro. Niezmiennie jednak gorzej radzą sobie waluty krajów rozwijających się, w tym te z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wśród nich najlepiej wypada węgierski forint. Kurs EUR/HUF spada poniżej 367 pkt. Notowania EUR/CZK oscylują wokół 25,2 pkt. Najsłabiej w regionie CEE radzi sobie jednak rosyjski rubel, dla którego największym obciążeniem jest spadająca cena ropy naftowej. Obawy epidemiczne ponownie uderzają w notowania ropy naftowej. W poniedziałek jej cena spada o około 3 proc Baryłka surowca WTI kwotowana jest na poziomie 68 USD, przy cenie ropy Brent w okolicy 71 USD za baryłkę.


Notowania instrumentu OILWTI, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

W środku stawki uplasował się złoty, który targany jest przez ciągle dostosowania inflacyjne, a także niekorzystny splot wydarzeń politycznych. Z RPP docierają różne głosy i choć co do zasady większość członków opowiada się za dalszymi podwyżkami stopy procentowej, to powstają pewne rozbieżności co do skali ruchu. Pomijając technikalia dość jasnym jest jednak, że cykl nie zatrzyma się prędko. Zmiany w ścieżce inflacji wynikające z podwyżek cen prądu (+24 proc.) oraz gazu (+54 proc.) implikują konieczność kontynuowania zaostrzania polityki pieniężnej, a rynek przesunął swoje oczekiwania w okolice 4 proc. stopy referencyjnej. Oznaczałoby to, że presja na RPP jest bardzo silna, a łagodne komentarze z pewnością złotemu nie pomogą. Niekorzystne dla złotego są niezmiennie wydarzenia polityczne. Ich obserwacja skłania ku tezie, że środki z KE na Krajowy Plan Odbudowy jeszcze długo nie zostaną wypłacone, a bez tego trudno o poprawę sentymentu wokół PLN. W poniedziałek złoty kwotowany jest na 4,1140 względem dolara (obrona 50 proc. zniesienia wewnętrznego), 4,6360 w stosunku do euro oraz 5,4290 za funta.

Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.