EMFX: Rozdźwięk w RPP

08-11-2021 12:14
Bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych wywołują rozdźwięk w komentarzach członków RPP. W poniedziałek złoty broni poziomów zdobytych przed weekendem, czemu sprzyja stabilizacja nastrojów na rynkach bazowych.
EMFX: Rozdźwięk w RPP

Eurodolar utrzymuje się na poziomie 1.1570. Zmiany na FX na starcie nowego tygodnia są relatywnie niewielkie, co sprzyja stabilizacji nastrojów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W poprzednim tygodniu CNB wyraźnie podwyższyła główną stopę procentową. Przy oczekiwaniach na poziomie 75 pkt. bazowych, ruch opiewał na 125pb w górę. W nowym tygodniu zarówno CZK, jak i HUF tracą względem euro. W regionie CEE w poniedziałek wyróżnia się złoty.

W Polsce nie milkną echa działań RPP. W październiku i listopadzie Rada wyraźnie podwyższyła stopy procentowe (najpierw o 40pb, a następnie o 75pb). Stopa referencyjna znajduje się na poziomie 1,25 proc. Biorąc pod uwagę skalę działań RPP uważam, że aprecjacja PLN jest znikoma. W największym stopniu odpowiada za to brak pewności co do kolejnych kroków Rady. W poniedziałek ukazały się wypowiedzi dwóch skrajnych członków RPP. Prof. Gatnar, przedstawiciel jastrzębi, uważa, że cykl może zakończyć się w momencie, kiedy stopa referencyjna znajdzie się na poziomie 2,5-3 proc. Mniej stanowczo wypowiada się znany z gołębich poglądów prof. Łon, którego zdaniem nie wiadomo, czy cykl zakończy się na dwóch dotychczasowych podwyżkach. W poniedziałek opublikowano również projekcje inflacji NBP. Sądzę, że są one jednak dość nieaktualne. Do większej aprecjacji złotego konieczna byłaby poprawa relacji na linii Warszawa-Bruksela, a także bardziej klarowne deklaracja odnośnie przyszłego kształtu polityki pieniężnej w Polsce. W poniedziałek około południa kurs złotego opiewa na 4,5940 za euro, 3,9710 w relacji do dolara oraz 5,3560 względem funta szterlinga.


Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.