EMFX: powrót do dolara trudny dla walut EM
Wsierpniu w Stanach Zjednoczonych przybyło 235 tys. osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym, wobec 725 tys. osób oczekiwanych. Pomimo, iż zwracałem uwagę na to, że rzeczywiste oczekiwania kształtowały się nieco niżej to wynik i tak jest mocno rozczarowujący. Inwestorzy szybko zrewidowali swoje poglądy, dochodząc do wniosku, że Fed jest zdeterminowany do zacieśniania monetarnego. Efektem tego jest odreagowanie słabości dolara i w konsekwencji presja na waluty krajów rozwijających się.
Najsilniejszy w regionie jest węgierski forint. Kurs EUR/HU, przy braku zmian po stronie fundamentalnej, cofa się do 346 pkt. i jest niemal najniżej od czerwca br. Umocnienie HUF to efekt rozpoczęcia zmian w polityce pieniężnej, a precyzyjnie rozpoczęcie cyklu zacieśniania monetarnego. Pod niewielką presją znalazła się korona czeska, a kurs EUR/CZK odbił do 25,4 pkt., niemniej w szerszej perspektywie porusza się w konsolidacji.
Złoty umocnił się dość wyraźnie w ostatnich dniach w reakcji na wysoką inflację za sierpień oraz generalną poprawę nastrojów na rynkach finansowych. W sierpniu inflacja CPI w ujęciu rocznym sięgnęła 5,4 proc., co wywołała zdecydowaną aprecjację złotego, który w poniedziałek (06.09) oscyluje wokół 4,5190 w relacji do euro. Wysoki odczyt inflacji wywiera presję na Radę Polityki Pieniężnej, która ma coraz mniej argumentów za utrzymywaniem luźnej polityki pieniężnej. Pozytywne nastroje wokół złotego mogą utrzymywać się tak długo, jak rynek będzie w stanie wywierać presję na RPP. Obecnie wydaje się, że w Radzie dominuje gołębia większość, co potwierdził zresztą wywiad prezesa Glapińskiego dla PAP. W wywiadzie dla PAP prezes NBP Glapiński podkreślił, że wzrost inflacji ma charakter podażowy i jego zdaniem podwyżka stóp procentowych byłaby zbyt ryzykowna. Wpisuje się to w nasz scenariusz braku zmian w polityce pieniężnej do końca bieżącego roku. W poniedziałek po południu złoty kwotowany jest następująco: 4,5190 w stosunku do euro, 3,8080 w relacji do dolara oraz 5,27 za funta.
Notowania instrumentu USD/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers