EMFX: podwyżka stóp na Węgrzech

22-06-2021 14:37
Bank Węgier podniósł we wtorek główną stopę procentową o 30 punktów bazowych, do 0,90 proc. Forint pozostaje jednak najsłabszą walutą w regionie, a umocnieniu bardziej ryzykownych walut nie sprzyja umocnienie dolara.
EMFX: podwyżka stóp na Węgrzech

We wtorek inwestorzy ponownie wracają do kupowania dolara, co skutkuje spadkiem kursu EUR/USD ponownie w okolice 1,1895. Nastroje na rynkach finansowych są niepewne, co preferuje bezpieczne aktywa ponad bardziej ryzykowne waluty.

W takim środowisku z problemami borykają się waluty regionu CEE. We wtorek Bank Węgier jako pierwszy w regionie rozpoczął zacieśnianie warunków finansowych. Zgodnie z oczekiwaniami główna stopa procentowa wzrosła o 30 pb. Do 0,90 proc. W środę decyzję ws. stóp procentowych podejmie czeski bank centralny. Uwaga rynku skupi się przede wszystkim na projekcji ścieżki stóp procentowych. Pomimo sygnałów o normalizacji polityki pieniężnej, zarówno HUF jak i CZK znajdują się we wtorek pod presją sprzedających. Notowania EUR/CZK rosną do 25,52, przy kursie EUR/HUF na poziomie 355,6 pkt.

W odróżnieniu od lokalnych banków, NBP utrzymuje swoje stanowisko o utrzymywaniu ekspansywnej polityki pieniężnej. Złoty ma więc ograniczoną przestrzeń do umocnienia. Od strony technicznej, na wykresie dziennym EUR/PLN widzimy wsparcie biegnące wzdłuż 50 proc. zniesienia wewnętrznego (okolice 4,52), które obecnie wydają się być „podłogą” dla notowań tej pary walutowej. USD/PLN znajduje się w okolicy 3.8111, podczas gdy notowania GBP/PLN osiadają na poziomie 5,2945.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.