EMFX: niższa podwyżka stóp na Węgrzech

14-12-2021 14:02
We wtorek zmienność na rynku walutowym jest relatywnie wysoka, co wynika m.in. z wahań kursu eurodolara w oczekiwaniu na posiedzenie FOMC. Złoty próbuje odrobić część przeceny, ale o umocnienie nie będzie łatwo. Inwestorzy są rozczarowani niższą podwyżką stóp na Węgrzech.
EMFX: niższa podwyżka stóp na Węgrzech

Dominującym tematem wśród inwestorów jest środowe posiedzenie FOMC. W oczekiwaniu na jastrzębie ruchy ze strony Fed dolar zyskiwał względem głównych rywali, ale wtorkowe popołudnie przyniosło odwrót trendu. Wahania głównej pary walutowej wskazują na niepewność inwestorów odnośnie działań Rezerwy Federalnej i przekładają się na większą zmienność walut krajów rozwijających się.

Złoty nie radzi sobie w ostatnich dniach najlepiej. Po niewystarczającej, zdaniem inwestorów, podwyżce stóp procentowych PLN się osłabił i w obliczu wyczekiwania na decyzje największych banków centralnych pozostaje całkowicie zależny od nastrojów na rynkach bazowych. W szczególności złotemu nie pomagają doniesienia z frontu sporu z Komisją Europejską o środki z Krajowego Funduszu Odbudowy. Z polskiego rządu nie płynie jednoznaczne stanowisko ws. relacji z Brukselą, natomiast z Komisji Europejskiej docierają niepokojące sygnały o braku jakiejkolwiek nici porozumienia. W takim otoczeniu złoty jest najsłabszy od początku miesiąca i choć na przestrzeni dnia nieco odreagował to w dalszym ciągu pary złotowe kwotowane są relatywnie wysoko. Za euro inwestorzy płacą 4,6319, za dolara 4,0940, a funt wyceniany jest na 5,4250.

Podwyżka stóp procentowych na Węgrzech nie wpłynęła pozytywnie na forinta. MNB podwyższył główną stopę procentową łagodniej niż oczekiwano (2,4 proc. vs prog. 2,5 proc.), co doprowadza do dostosowania pozycji. EUR/HUF odbija do 367 pkt., a forint nie jest już najsilniejszą walutą w regionie.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.