EMFX: nieustająca presja na złotym

12-08-2021 12:52
Złoty pozostają najsłabszą walutą w regionie, a powodów takiego zachowania należy upatrywać m.in. w rosnącym ryzyku politycznym. Stabilnie utrzymują się korona czeska oraz węgierski forint.
EMFX: nieustająca presja na złotym

Zaskakująco wysoki odczyt inflacji w Czechach stabilizuje notowania korony z kursem EUR/CZK w okolicy 25,3 pkt. Wraz z utrzymującą się presją inflacyjnej coraz bardziej prawdopodobny staje się kolejny krok w podwyższaniu stóp procentowych w Czechach. Przy tak zaskakującym odczycie można spodziewać się ruchu o 50 pkt. bazowych celem wyraźnego zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. 

Zdecydowanie negatywnie na tle CZK wyróżnia się złoty. Krajowa waluta pozostaje najsłabszą w regionie, głównie z uwagi na wciąż gołębie nastawienie banku centralnego oraz wkradające się ryzyko polityczne. W nagłówkach agencji informacyjnych pojawiają się komentarze o przepchnięciu wątłą większością ustawy o zmianach w KRRIT, które zmierzają do zmuszenia koncernu Discovery do sprzedaży części (bądź całości) udziałów w stacji TVN. Waszyngton wyraził zaniepokojenie tą sytuacji i wiele wskazuje na to, że znani z ochrony własnych interesów Amerykanie nie pozostawią sprawy bez konsekwencji. Podwyższona premia za ryzyko dla inwestorów jest zatem uzasadniona. Niemniej ważną (jeśli nie ważniejszą) kwestią jest strategia „wait and see” banku centralnego. Większość członków RPP pozostaje jednak gołębia, choć z pewną skłonnością do łagodzenia retoryki. Decydenci wskazują na listopad jako potencjalny termin rewizji parametrów polityki pieniężnej, jednak wciąż najbardziej prawdopodobny jest brak zmian w polityce monetarnej do końca br. 

Złoty kwotowany jest w czwartek następująco: 4,5890 w stosunku do euro, 3,91 w relacji do dolara oraz 5,4170 w odniesieniu do GBP.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.