EMFX: nerwowo w regionie przed FOMC

26-01-2022 12:40
Na rynku walutowym w środę nastroje dyktuje wyczekiwanie na decyzje FOMC ws. poziomu stóp procentowych w USA. Dolar zyskuje na szerokim rynku, co nie przekłada się pozytywnie na wyceny walut EM.
EMFX: nerwowo w regionie przed FOMC

Kurs EUR/USD w środę pogłębia lokalne minima. Notowania utrzymują się w okolicy 1,1280. W środę zapadnie decyzja o poziomie stóp procentowych w USA, ale ważniejsze od samej decyzji (oczekujemy utrzymania stóp na niezmienionym poziomie) będą predykcje dotyczące przyszłości polityki pieniężnej. Rynek pozostaje wyczulony na kwestię zacieśniania, toteż wszelakie jastrzębie komunikaty mogą być silnie dyskontowane.

W takim otoczeniu waluty krajów rozwijających się, w tym w regionie CEE, znalazły się pod większą presją. Niebagatelnym czynnikiem pozostaje również konflikt Rosja-Ukraina, który dodatkowo odstrasza kapitał od regionu. Pomimo podwyżki stóp procentowych EUR/HUF rośnie do ponad 359 pkt. Główna stopa procentowa na Węgrzech urosła w styczniu do 2,9 proc. MNB kontynuuje zacieśnianie polityki pieniężnej w obliczu wysokiej inflacji. Kurs EUR/CZK utrzymuje się w okolicy poziomów odniesienia – 24,4 pkt. 

W Polsce dużą rolę, poza globalnymi zjawiskami, odgrywa konflikt pomiędzy Komisją Europejską a rządem RP. Dwie agencje ratingowe (Moodys oraz Fitch) uważają, że będzie to kluczowe dla ratingu. Na publikacje musimy jednak poczekać kilka tygodniu. Tymczasem doniesienia z Brukseli wskazują raczej na zaostrzenie relacji, co w połączeniu z niesprzyjającą sytuacją geopolityczną sprawia, że złoty będzie znajdował się pod presją. W środę około południa notowania utrzymują się na poziomie 4,5830 za euro, 4,0636 za dolara oraz 5,4915 za funta. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.