EMFX: krajobraz po wystąpieniu Powella

30-08-2021 13:03
Notowania walut krajów rozwijających się przyjęły piątkowe wystąpienie Powella z relatywnym zadowoleniem. W poniedziałek optymizm widoczny jest na parach złotowych, ale również w odniesieniu do węgierskiego forinta.
EMFX: krajobraz po wystąpieniu Powella

W piątek podczas otwarcia sympozjum w Jackson Hole szef Rezerwy Federalnej nie podał szczegółów zaprzestania wspierania gospodarki luźną polityką pieniężną, czego oczekiwała część inwestorów. Powell powiedział, że Fed może zacząć ograniczać zakupy obligacji w tym roku, ale nie spieszy się z podwyżką stóp i będzie się kierował danymi o ryzyku Covid-19. Wystąpienie skłoniło traderów do redukcji długich pozycji w dolarze. EUR/USD odbił wyraźnie i nowy tydzień zaczyna w okolicy 1,18.

Z generalnej poprawy sentymentu na FX korzystają waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej, choć skala jest różna. EUR/HUF cofa się do okolic 348 pkt., podczas gdy notowania EUR/CZK utrzymują się nieco powyżej poziomów odniesienia, przy 25,5 pkt. W regionie kluczową rolę odgrywają decyzje banków centralnych, które są z kolei następstwem presji inflacyjnej. Oba kraje początek normalizacji mają już za sobą, ale wiele wskazuje na to, że ostatnie ruchy to dopiero początek.

Na pierwsze ruchy wciąż czeka Rada Polityki Pieniężnej. Pomimo jastrzębich przebłysków instuticja wciąż pozostaje jednak gołębio nastawiona, a protokół z ostatniego posiedzenia RPP wskazuje, że szanse na znalezienie większości dla podwyżki stóp procentowych w bieżącym roku są niewielkie. Kluczowy dla złotego w krótkim terminie będzie odczyt inflacji CPI za sierpień. Wstępne szacunki poznamy we wtorek, a wysoki odczyt może z jednej strony sprokurować dyskusję nt. normalizacji w RPP, a z drugiej wpłynąć negatywnie na złotego, gdyż będzie oznaczać silnie ujemne realne stopy procentowe. W poniedziałek po południu złoty jest nieco silniejszy, jednak zmiany nie są duże. EUR/PLN oscyluje wokół 4,57, przy wycenie dolara na poziomie 3,8740. GBP/PLN cofa się do 5,3280.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.