EMFX: koniec przeceny złotego?

15-07-2021 13:10
Wystąpienie szefa Fed w Kongresie schłodziło zapędy dolarowych jastrzębi. Uspokojenie nastrojów na rynkach bazowych dało oddech walutom krajów rozwijających się, ale presja na osłabienie wciąż nie ustępuje.
EMFX: koniec przeceny złotego?

W trakcie środowego wystąpienia w amerykańskim Kongresie szef Rezerwy Federalnej J. Powell przyznał, że nie są obecnie spełnione warunki do ograniczania skupu aktywów wskazując na niestabilny rynek pracy, a inflacja ma jego zdaniem charakter przejściowy. Wypowiedź odczytana jako gołębia i zatrzymała wzrosty dolara. Czwartek przynosi jednak ponowne umocnienie amerykańskiej waluty, co ponownie dociska waluty EM. 

Złoty pozostaje jedną z najsłabszych walut EM i najsłabszą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przecena złotego jest trudna do uzasadnienia, choć rynek uporczywie szuka tłumaczeń. Złoty reaguje przede wszystkim na ruchy rynków bazowych, co sprawia, że szczególnie istotne jest zachowanie eurodolara. Lokalne czynniki pozostają niezmienione. RPP pozostaje gołębia, prognozy inflacji przygotowane przez NBP sprzyjają retoryce Rady. Obserwacja rynku złotego sugeruje, że przecena powoli się zatrzymuje, choć czynnikiem ryzyka pozostaje drugi dzień wystąpienia Powella w Kongresie i jego ewentualny wpływ na ruchy eurodolara. W czwartek po południu złoty kwotowany jest następująco: 4.5745 w relacji do euro, 3,8705 w relacji do dolara oraz 5,3673 w stosunku do funta. 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.