EMFX: EUR/PLN znów atakuje 4,60

28-07-2021 12:31
Stabilizacja na rynkach bazowych w oczekiwaniu na decyzję FOMC ws. poziomu stóp procentowych nie przekłada się na spokój wśród walut krajów rozwijających się. EUR/PLN ponownie zaatakował 4,60, a forint oddaje większą część wtorkowego umocnienia.
EMFX: EUR/PLN znów atakuje 4,60

Wydarzeniem dnia, by nie powiedzieć tygodnia, jest decyzja FOMC ws. poziomu stóp procentowych w USA. Wprawdzie rynek nie oczekuje zmian w kształcie polityki pieniężnej, ale w miarę upływu dnia zmienność na FX z pewnością będzie się podnosić. W okolicy południa EUR/USD utrzymuje się przy poziomach odniesienia (1,1810).

We wtorek Bank Węgier podniósł główną stopę o 30 pb. (nieco więcej niż oczekiwał rynek), ale notowania EUR/HUF nie reagowały przesadnie. Waluty EM nie cieszą się najlepszym sentymentem wśród inwestorów, a forint oddaje w środę znaczną część umocnienia. EUR/HUF oscyluje wokół 359,4 pkt. Kurs EUR/CZK jest w ostatnich tygodniach przyklejony do okolic 25,60, a większej zmiany można oczekiwać przy okazji następnego posiedzenia decyzyjnego CNB.

W oczekiwaniu na wstępny CPI za lipiec złoty wyraźnie się osłabił. W ciągu dwóch tygodni EUR/PLN kilkukrotnie testował 4,60, ale każdorazowo odbijał się od poziomu, w czym pomagał napływ kapitału spekulacyjnego, wykorzystującego wysokie poziomy do kupowania złotego. Poza oczywistą gołębią retoryką banku centralnego złotemu mogą ciążyć również czynniki polityczne, jednak mało prawdopodobne jest, aby poza obserwatorami krajowymi interesowały się tym instytucje zagraniczne. Faktem jest jednak, że wokół złotego narasta więcej negatywnych czynników, aniżeli pozytywnych. W krótkim terminie poziom 4,60 w przypadku EUR/PLN wydaje się być wyjściowy, a więcej danych dostarczy piątek, choć nie wolno zapominać o globalnych czynnikach (FOMC). EUR/PLN znajduje się w środę w okolicy 5,2920, a kurs USD/PLN oscyluje wokół 3,8880. Notowania GBP/PLN utrzymują się przy 5,3920.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.