EMFX: dobre nastroje wspierają złotego

14-10-2021 11:57
Środowa publikacja minutek z posiedzenia FOMC osłabiła dolara, co wspiera notowania bardziej ryzykownych walut. W regionie CEE umacniają się niemal wszystkie waluty, choć silniejsze euro mityguje część zysków.
EMFX: dobre nastroje wspierają złotego

Eurodolar rośnie w czwartek do 1,1620. Zgodnie z oczekiwaniami rynku w protokole z ostatniego posiedzenia FOMC wskazano możliwe terminy początku normalizacji polityki pieniężnej. Członkowie Komitetu uznali, że proces taperingu mógłby rozpocząć się w połowie listopada lub w połowie grudnia. Decydenci są w gruncie rzeczy zgodni odnoście skali redukcji, mianowicie 15 mld USD miesięcznie, choć część członków chciałaby bardziej radykalnych kroków. Rynek oczekiwał nieco szybszego rozpoczęcia redukcji QE oraz sugestii w kwestii terminu podwyżek stóp procentowych, w związku z czym dolar negatywnie przyjął informację.

Słabszy dolar wspiera waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej. EUR/HUF cofa się do 358,9 pkt, a w przyszłym tygodniu MNB podejmie decyzje ws. poziomu stóp procentowych. Gorzej w czwartek radzi sobie korona czeska. EUR/CZK rośnie do 25,3 pkt.

Do 71,6 pkt. cofają się notowania USD/RUB. Wysokie ceny ropy naftowej oraz gazu ziemnego wspierają wycenę rosyjskiej waluty. Baryłka WTI w czwartek rano kwotowana jest na 80,4 USD, przy cenie ropy Brent na poziomie 83,8 USD za baryłkę. Agencja API z jednodniowym opóźnieniem poinformowała o wzroście zapasów o około 5,2 mln baryłek.

Na przestrzeni tygodnia umacnia się również złoty. Oczekiwania na kontynuację cyklu podwyższania stóp procentowych wzmacniają wycenę złotego, ale jednocześnie budują ryzyko rozczarowania w przypadku braku dalszego podwyższania. Wypowiedzi członków RPP nie budują jasnego poglądu decydentów i utrudniają budowanie oczekiwań przed listopadowym posiedzeniem. Niewątpliwie czynnikiem, który hamuje aprecjację PLN jest ryzyko polityczne. Napięte relacje pomiędzy Brukselą a Warszawą sprawiają, że kapitał zagraniczny z ostrożnością patrzy na złotego. W czwartek około południa kurs EUR/PLN utrzymuje się przy 4,5740. Umocnienie złotego uwidacznia się przede wszystkim w relacji do dolara (kurs 3,9390). Najgorzej krajowa waluta prezentuje się na tle funta, a kurs GBP/PLN odbija do 5,4020.

Notowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.