EM FX: ropa wspiera rubla

08-02-2021 12:50
Rynek walutowy w poniedziałek porusza się po dobrze znanych z poprzednich sesji ścieżkach. Dolar kontynuuje lekkie umocnienie, a waluty regionu próbują odeprzeć presję. Silne utrzymują się waluty surowcowe.
EM FX: ropa wspiera rubla

Konferencja prezesa NBP Glapińskiego nie przyniosła większej zmienności na rynku złotego. Szef banku centralnego nie zaostrzył retoryki względem aprecjacji złotego w ostatnich dniach, jednak wypowiedział się na temat problemów z przewalutowaniem kredytów frankowych. Słowa poruszyły lokalne media, ale FX na razie nie reaguje nerwowo. Większa zmienność oczekiwana jest wraz z nadchodzącym terminem rozprawy w SN, a ta rozpocznie się 23 marca. Złoty osłabia się w stosunku do dolara, z kursem USD/PLN w okolicy 3,7297. Kurs GBP/PLN rośnie do poziomu 5,1079. W okolicy poziomów odniesienia znajduje się kurs EUR/PLN, który oscyluje wokół 4,4870.

W regionie panuje względy spokój. Kurs EUR/CZK odpiera presję umocnienia USD i znajduje się na poziomie 1,2773 – w okolicy zamknięcia kwotowań sprzed weekendu. Po słabszych danych z bilansu handlowego, pole oddaje węgierski forint, a EUR/HUF rośnie do poziomu 358 pkt.

Silny siłą ropy naftowej jest rosyjski rubel. Rynek walutowy lekceważy polityczne perturbacje i skupia się na dyskontowaniu wzrostu ceny surowca. Kurs ropy naftowej zyskuje wraz ze spadającą wielkością zapasów surowca. Kartel OPEC+ na bieżąco monitoruje rynek i stara się utrzymać podaż na odpowiednim poziomie. Dla Rosji korzystne jest wynegocjowane w styczniu porozumienie, na mocy którego może wydobywać niecałe 100 tys. baryłek dziennie więcej, a nadprodukcję bierze na siebie Arabia Saudyjska, która od lutego ograniczyła wydobycie o 1 mln. baryłek dziennie. W poniedziałek rubel jest o 0,3 proc. silniejszy względem dolara, a kurs USD/RUB spada do poziomu 74,4070.

Notowania USD/RUB, źródło: BloombergNotowania USD/RUB, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.