EBC wprowadza symetryczny cel inflacyjny. EUR stabilne.

08-07-2021 13:28
Europejski Bank Centralny przedstawił wnioski z rewizji swojej strategii. W najważniejszym punkcie bank ustala symetryczny średnioterminowy cel inflacyjny na poziomie 2 proc. Dotychczas cel był opisywany jako „blisko, ale poniżej 2 proc.”. Symetria oznacza dopuszczanie okresowego wykroczenia inflacji powyżej celu.
EBC wprowadza symetryczny cel inflacyjny. EUR stabilne.

„Może to również oznaczać okres przejściowy, w którym inflacja jest umiarkowanie powyżej celu”, napisano. Jest to łagodniejszy język w porównaniu do nastawienia Fed, gdzie jawnie dąży się do okresowego przestrzelenia celu.

EBC zaznacza, że podstawowym narzędziem prowadzenia polityki pieniężnej są stopy procentowe. Tym samym dystansuje się od skupu aktywów i innych instrumentów luzowania ilościowego. Dodano jedynie, że Rada będzie korzystać z tych instrumentów i operacji, jeśli będzie to konieczne.

EBC zamierza w swojej polityce uwzględniać zmiany klimatu.

Ogólnie zmiana celu inflacyjnego na symetryczny oznacza późniejszy start podwyżek stóp procentowych, jednak moment ten jest tak odległy (najwcześniej w 2024 r.), że dla EUR ma to obecnie neutralne znaczenie.

EUR/USD od rana odbija od 1,18 ponad 1,1840. Na rynku dochodzi do rozłożenia popytu na waluty defensywne z USD w kierunku EUR, CHF i JPY. Pod presją sprzedaży wciąż pozostają waluty ryzykowne: surowcowe i rynków wschodzących.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.