EBC: brak pośpiechu
Dziś prawdopodobnie EBC zrewiduje w górę swoje prognozy dotyczące inflacji. Do końca horyzontu prognozy (do 2024 r.) bank nadal będzie oczekiwać, że spadnie ona poniżej celu 2 proc. Dla wielu gołębi w Radzie Prezesów EBC prognoza inflacji w 2023 r. na poziomie już znacznie poniżej 2% będzie potwierdzeniem ich stanowiska, że ostatni wzrost inflacji jest przejściowy i że w dłuższej perspektywie inflacja nadal będzie raczej zbyt niska niż zbyt wysoka. Byłby to wyraźny argument za utrzymaniem ultra-ekspansywnej polityki monetarnej. Z tego powodu Rada Prezesów EBC prawdopodobnie podejmie w czwartek decyzję o kontynuacji skupu obligacji w ramach programu APP po zakończeniu programu skupu PEPP. W ostatnim czasie oczekiwania inflacyjne roczne oscylowały wokół 1,6 proc a pięcioletnie na poziomie 1,9 proc.
Stopa procentowa w strefie euro oraz inflacja HICP, źródło: Bloomberg
PEPP – pandemiczny program skupu aktywów nie zostanie dziś wydłużony. EBC prawdopodobnie w pełni wykorzysta jednak łączny wolumen programu w wysokości 1 850 mld EUR, co oznacza, że może kontynuować zakupy netto jeszcze przez kolejne dwa-trzy miesiące po zapowiedzianym terminie zakończenia programu w marcu 2022. Zgodnie z doniesieniami medialnymi, niewykluczone jest również, że EBC zachowa pozostałą kwotę w rezerwie, aby móc interweniować w przypadku zawirowań. W I kwartale prawdopodobnie EBC będzie kupował mniej więcej tyle samo obligacji co w IV kwartale 2021.
APP – EBC prawdopodobnie nie podejmie dziś decyzji o nowej stałej miesięcznej wielkości programu skupu aktywów. W ten sposób Lagarde będzie chciała uniknąć długoterminowych zobowiązań. W zamian instytucja prawdopodobnie zdecyduje o konkretnym poziomie zakupów na koniec każdego kwartału na okres kolejnych trzech miesięcy. W ten sposób będzie chciała aby program APP był bardziej elastyczny i będzie dostosowywany do bieżącej sytuacji pandemicznej. Elastyczność ma również być wyrażona tym, że ma być wyznaczona dodatkowa kwota dla APP, która mogłaby być wykorzystana w każdej chwili.
W ostatnim czasie oczekiwania inflacyjne roczne oscylowały wokół 1,6 proc a pięcioletnie na poziomie 1,9 proc.
Naszym zdaniem euro nie otrzyma dziś wsparcia od EBC a ewentualny ruch głównej pary walutowej w najbliższym czasie może być powodowany realizacją zysków z długich pozycji w dolarze, które w ostatnich miesiącach mocno urosły.