Druga fala już widoczna w danych o sprzedaży w Polsce

23-11-2020 10:38
W październiku sprzedaż detaliczna w Polsce spadła mocniej od prognoz (-2,1 proc. r/r, prog. -1,4 proc.) jako kombinacja niskiej sprzedaży paliw oraz ujemnej dynamice sprzedaży odzieży i obuwia. To pierwsze można wiązać z pierwszymi restrykcjami i ograniczeniem mobilności Polaków. Złoty stabilny.
Druga fala już widoczna w danych o sprzedaży w Polsce

Nadal mocno trzyma się sprzedaż mebli, RTV i AGD, poza tym wzrosła sprzedaż leków i kosmetyków. Ogólnie w danych nie ma dużego powodu do bicia na alarm, ale słabszy wynik jest tylko zapowiedzią jeszcze większego tąpnięcia sprzedaży w listopadzie (zamknięcie sklepów i galerii handlowych), zanim w grudniu przyjdzie przedświąteczny wzrost.

W sobotę rząd przedstawił plan wychodzenia z obecnych obostrzeń. Od 28 listopada maja zostać otwarte galerie handlowe. W grudniu mają być dwie niedziele handlowe.

Kolejna rewizja restrykcji ma być dokonana 28 grudnia. Jeśli liczba zachorowań ponownie zacznie rosnąć, rząd nie wykluczać wprowadzenia narodowej kwarantanny.

W poniedziałek EUR/PLN kontynuuje dryf w utrwalanym kanale 4,46-4,51, ostatnio zawężonym od góry do 4,4820. Dane o sprzedaży nie wywarły wpływu na walutę, a waluty Europy Środkowo-Wschodniej znajdują wsparcie w pozytywnych nastrojach zewnętrznych.

Nowa strategia polskiego rządu w walce z pandemią sugeruje spadek ryzyka wprowadzenia narodowej kwarantanny, toteż rynek nie powinien przypisywać złotemu dodatkowej premii za ryzyko. Tematem satelickim pozostaje spór Polski i Węgier z UE w sprawie budżetu i reguły praworządności, jednak inwestorzy wciąż wierzą w wypracowanie kompromisu. Rozstrzygnięcie raczej nie nastąpi przed szczytem Rady Europejskiej 10 grudnia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.