Dolar słabszy po NFP i ISM dla usług w USA

09-01-2023 11:04
Wzrost zatrudnienia w USA osłabł nieco w grudniu do 223 tys. Na uwagę zasługuje osłabienie się presji płacowej. Rynek pracy w USA wciąż jest jednak silny a ochłodzenie następuje w bardzo wolnym tempie. Rezerwa Federalna prawdopodobnie będzie wciąż restrykcyjna. Dolar mimo wszystko osłabił się po danych. Większa reakcja rynku była jednak po raporcie ISM dla usług w USA, który został podany w piątek o 16:00.
Dolar słabszy po NFP i ISM dla usług w USA

Zmiana miejsce pracy w sektorze pozarolniczym okazałą się mniejsza niż miesiąc wcześniej i wyniosła 223 tys. Rynek zakładał nieco większy spadek w okolice 205 tys. Zaskakująco obniżyła się stopa bezrobocia do 3,5 proc. z 3,7 proc. Miesięczny wzrost zarobków godzinowych zmalał w grudniu do 0,3 proc.. Ponadto silne wzrosty z poprzednich miesięcy, które spowodowały zamieszanie na rynkach po opublikowaniu ostatniego raportu, zostały ponownie zrewidowane w dół. W rezultacie roczny wzrost płac godzinowych wynosi obecnie 4,6 proc., czyli o jeden punkt procentowy mniej niż w szczytowym momencie w marcu.

Raport NFP (zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym) dla USA, źródło: Bloomberg

Sprawy idą w dobrym kierunku dla Fed ale trzeba przyznać, że bardzo powoli. Presja płacowa wydaje się nieco słabnąć. To dobra wiadomość dla Fedu, który ostatnio mocno skupiał się na wzroście płac jako głównym czynniku napędzającym inflację. Średnie zarobki godzinowe z raportu o zatrudnieniu należy jednak traktować z przymrużeniem oka, gdyż statystyki te nie są skorygowane o zmiany w strukturze zatrudnienia. Lepszym miernikiem jest tu indeks kosztów zatrudnienia (ECI), który ma być opublikowany pod koniec miesiąca.

Dużo większą reakcje rynku widzieliśmy o godz. 16:00, kiedy zaprezentowano raport ISM dla usług. Wypadł on bardzo słabo. Główna miara spadła do 49,6 pkt., podczas gdy oczekiwano wyniku 55 pkt. Silna reakcja rynku wynika z dużej rozbieżności oraz spadku poniżej bariery 50 pkt., która jest granicą pomiędzy rozwojem a kurczeniem się sektora. Na uwagę zasługuje również subkomponent w postaci nowych zamówień. Zniżkował on do poziomu 45 pkt. z 56 pkt. poprzednio. Zmalał również wskaźnik cen płaconych do 67,6 pkt. ale jest on wciąż podwyższony.

Indeks ISM dla usług w USA, źródło: Bloomberg

Reakcją rynku było osłabienie USD, wzrost złota oraz indeksów z Wall Street. Para EUR/USD znalazła się ponownie w pobliżu 1,07 a złoto testowało 1880 USD/oz. SP500 zamknął dzień na plusie z wynikiem 2,28 proc. a Nasdaq zyskał 2,56 proc.

Zmieniła się również wycena rynkowa dotycząca ścieżki stóp procentowych w USA. Kontrakty futures wskazują, że jednak cykl podwyżek stóp procentowych w USA zakończy się poniżej 5 proc. Od piątku założenia, że Fed w II połowie tego roku zacznie obniżać koszt pieniądza, zostały wzmocnione. Najbliższa decyzja Rezerwy Federalnej zaplanowana jest na 1 lutego.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.