Długoterminowy plan Bidena

24-03-2021 10:52
Po ogłoszeniu w wprowadzeniu w życie krótkoterminowego pakietu pomocowego dla obywateli, prezydent Biden obecnie stara się pochylić nad problemami długoterminowymi. Mowa tu głównie o infrastrukturze. Wg doniesień prasowych administracja nowego prezydenta USA planuje opracować program inwestycyjny o wartości 3 bln dolarów.
Długoterminowy plan Bidena

Plany długoterminowe Bidena to remont infrastruktury oraz naturalna dla klimatu transformacja gospodarki USA. Brak w tym momencie szczegółów pełnego programu, ale pojawiają się już pewne jego zarysy.

Na budowę i renowację dróg, mostów, linii kolejowych i stacji ładowania elektrycznego ma zostać wydany 1 bilion złotych. Temat ten jest dość znany w Waszyngtonie. Wcześniej podobne plany wysuwał Donald Trump, niestety nie został on skutecznie wdrożony w życie. Aktualnie rząd federalny wydaje około 100 mld USD na drogi, kolej, szalki wodne czy lotnictwo. Tak duży program może spotkać się z problemami na polu zarządzania administracyjnego. Rząd USA nie cieszy się zbyt dobrą opinią jeśli chodzi o trzymanie się budżetu w przypadku dużych projektów.

Oprócz infrastruktury celem powinna być również ochrona klimatu. Rządowi federalnemu brakuje niestety dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Wydatki na energię elektryczną czy sieć rurociągów są w prywatnych rękach lub pod auspicjami innych państw.

Dodatkowo rząd USA powinien poczynić inwestycje na polu edukacyjnym oraz powiększyć wydatki socjalne. Mowa tu o bezpłatnych opłatach za college, darmowej opiece nad dziećmi oraz lepszym dostępie do opieki zdrowotnej. To z pewnością wpłynęłoby na zatarcie nierówności społecznych, które są problemem dla administracji Bidena.

Wszystko to będzie jednak niesamowicie kosztowne. Już w tym momencie budżet USA jest mocno nadwyrężony. Deficyt w roku fiskalnym 2020 wyniósł 3 100 mld USD co daje prawie  15 proc. PKB. Szacunki pokazują, że w tym roku deficyt się powiększy (głównie za sprawą uchwalenia ARP – American Rescue Plan Act). Kolejny pakiet 3 bln USD w ciągu 10 lat doprowadzi do wzrostu wydatków o prawie 5 proc. do 2031 roku, co odpowiada ok 4,4 proc oczekiwanej produkcji gospodarczej w tym okresie. W tym okresie planowany deficyt ma wynieść 12,3 bln USD.

To wszystko musi zostać czym sfinansowane. Oczywiste są podwyżki podatków. Biden zapowiadał ich wzrost. Głównie chodzi o dochodowy od osób posiadających wyższe dochody (400 tys. USD i więcej rocznie.). Oszczędności mają być poczynione również w publicznym systemie opieki zdrowotnej (ponad 700 mld USD).

Wydatki rządu federalnego USA i deficyt budżetowy, w bln USD, źródło: CBO 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.