Delta tematem numer jeden

20-07-2021 10:47
Negatywne nastroje na rynkach były widoczne na większości parkietów giełdowych na całym świecie. Pierwsza sesja azjatycka w tym tygodniu wyznaczyła kierunek innym ośrodkom handlu w poniedziałek. „Delta” tłumi optymizm gospodarczy. Na FX widoczne jest umocnienie walut zaliczanych do bezpiecznych – CHF oraz JPY. Pod duża presją znajdowały się natomiast waluty emerging markets oraz surowce. To był kolejny kiepski dzień dla złotego.
Delta tematem numer jeden

Podczas dzisiejszej sesji również sentyment rynkowy będzie dominującym czynnikiem wpływającym na notowania instrumentów finansowych. W kalendarzu dziś brak cenotwórczych odczytów makro. Większość danych to publikacje drugiego kalibru. Najważniejszym punktem tygodnia jest czwartkowe posiedzenie EBC, dlatego też raczej bez wpływu na rynek będzie mieć przemówienie Francois Villeroy-a z europejskiej instytucji.

W tym momencie trudno zaprognozować czy w ogóle i jeśli tak, to jak szybko nastroje na rynkach mogą się poprawić. Rozprzestrzenianie się nowej odmiany wirusa nie zatrzyma się nagle i dlatego z pewnością ten temat będzie nadal zajmować rynki. Pytanie tylko, czy inwestorzy uznają nową falę zakażeń za zagrożenie dla ożywienia gospodarczego, zwłaszcza w krajach, w których szczepienia ludności przebiegają prawidłowo. Anglia wyznacza kierunek i być może przez niektórych być traktowana jako wzór do naśladowania. Minie zapewne kilka tygodni kiedy otrzymamy odpowiedź, czy decyzja rządu nie była jednak zbyt pochopna.

 Niemiecki indeks DAX odreagowuje wczorajszą mocną przecenę. Warto zwrócić uwagę, że kontrakt DE30 zahaczył o długoterminową linię trendu wzrostowego, poprowadzoną przez minima z marca oraz listopada 2020 roku (okolice 15 100 pkt.) Na ten moment techniczny poziom jest broniony. Pytanie czy po raz kolejny inwestorzy wykorzystają spadki jako okazję do odnowienia długich pozycji. Na uwagę zasługuje również fakt, że aktualna korekta jest bardzo zbliżona do przeceny kwietniowej oraz styczniowej. Mamy zatem pewnego rodzaju dużą powtarzalność. Dzisiejsza sesja dużo nam wyjaśni, czy widzimy budowanie się lokalnego dołka, czy jednak mamy do czynienia z chwilowym odreagowaniem.  

Wykres DE30 (CFD na DAX), interwał D1, źródło: TMS Brokers

W Australii opublikowano dziś „minutki” z posiedzenia RBA. Z nich wynika, że bank uważa elastyczność w zakresie cotygodniowych zakupów za istotną. Instytucja podkreśliła dużą niepewność związaną z dalszym ożywieniem gospodarczym. Na posiedzeniu 6 lipca instytucja australijska zakładała jeszcze, że blokady związane z COVID-19 będą krótkotrwałe i wówczas oceniała, że wpływ ich na gospodarkę będzie ograniczony. Obecnie ograniczenia są przedłużone a szybkie rozprzestrzenianie się wariantu delta wzmacnia niepewność. AUD dziś we wczesnych godzinach porannych uległ deprecjacji. Para AUD/USD znalazła się najniżej od 23 listopada 2020 roku. Dużą formacja RGR na parze walutowej jest realizowana.

PLN

PLN wczoraj kontynuował ruch osłabiający. Paliwem do wzrostów na EUR/PLN  były w głównej mierze spadki globalnych indeksów giełdowych. W tym momencie jest to czynnik dominujący, który kreuje siłę naszej waluty. Na dalszy plan schodzi gołębia polityka monetarna prowadzona przez pana Glapińskiego. Wspomniana para walutowa znajduje się blisko 4,60. Z technicznego punktu widzenia został przełamany istotny opór techniczny i w tym momencie kolejnym przystankiem jest poziom 4,62 czyli maksima z przełomu roku.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.