Dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, S&P 500 zbliża się do poziomu lipcowego szczytu

30-11-2023 15:18
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów dochody Amerykanów wzrosły w październiku br. o 0,2 proc. po 0,4 proc. zwyżce w poprzednim miesiącu. Również zgodnie z oczekiwaniami wydatki Amerykanów wrosły w październiku br. o 0,2 proc. po 0,7 proc. wzroście we wrześniu br. Roczna dynamika indeksu cen osobistych wydatków konsumpcyjnych w USA wyniosła w październiku br. zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów +3,5 proc. (miesiąc wcześniej było to +3,7 proc.). Roczna dynamika indeksu cen osobistych dochodów zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów spadła w październiku br. do poziomu 3 proc. z 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Mniej zmienny indeks "PCE core", w którym nie są uwzględniane ceny sezonowych produktów o dużej zmienności cen w tym produktów rolnych i energii zgodnie z oczekiwaniami spadł z poziomu 3,7 proc. we wrześniu br. do 3,5 proc. w październiku br.
Dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, S&P 500 zbliża się do poziomi lipcowego szczytu

USA, osobiste dochody i wydatki Amerykanów, zmiana miesięczna (proc.), dane miesięczne (źródło: Bloomberg)

 

Wykres indeksu S&P 500 postraszył w październiku br. przełamując w dół dolne ograniczenie kanału trwającego od października ub.r. trendu wzrostowego, ale rozpoczęta pod koniec października br. (a więc w teoretycznym sezonowym minimum cen akcji) zwyżka wprowadziła wykres indeks z powrotem do wnętrza wspomnianego kanału wzrostowego. Tradycyjnie konsekwencją takiej negacji wcześniejszej formacji powinien być ruch o rozmiarze zanegowanego wybicia. Gdyby tak miało wydarzyć się i teraz, to zwyżka S&P 500 powinna niebawem osiągnąć poziom nieco wyższy niż poziom szczytu z lipca br. (4607 pkt.) i dotrzeć do okolic poziomu swego lokalnego szczytu z marca 2022 roku (4637 pkt.). Warto również zwrócić uwagę na dwie luki, które na wykresie S&P 500 ukształtowały się odpowiednio 2 listopada i 14 listopada. 

S&P 500, dane dzienne (źródło: Bloomberg)

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.