Czy polski przemysł kiedyś się zatrzyma?

01-07-2021 09:13
Publikacja wskaźnika PMI dal sektora przemysłowego w Polsce kolejny raz daje do zrozumienia jak skomplikowana jest sytuacja w branży. Indeks koniunktury bije kolejne rekordy. W czerwcu wartość sięgnęła 59,4 pkt. (poprzednio 57,2 pkt.).
 Czy polski przemysł kiedyś się zatrzyma?

Ze szczegółów badania IHS Markit dowiadujemy się, że wysoki wynik napędza napływ nowych zamówień, które rosną siódmy miesiąc z rzędu i to w tempie najszybszym od 2014 roku. Mając na uwadze problemy w łańcuchu dostaw przekłada się to jednak na spore zaległości produkcyjne, ale największym problemem pozostają koszty produkcji. Z uwagi na wąskie gardła łańcucha dostaw przedsiębiorcy gromadzą zapasy, co dodatkowo podnosi cenę półproduktów. Dobra sytuacja w branży przekłada się równie zna rynek pracy. Poziom zatrudnienia rósł w czerwcu najszybciej od 2017 roku.

Przemysł był ważnym stabilizatorem gospodarki w czasie pandemii, ale również w momencie jej złagodnienia nie daje o sobie zapomnieć. Obecnie produkcja zdecydowanie nie nadąża za popytem, ale nic nie wskazuje na to, aby trend miał się w szybkim terminie odwrócić. Ryzyko wariantu delta uznajemy obecnie za niewielkie, gdyż niski współczynnik śmiertelności (w połączeniu ze stale postępującą akcją szczepień) będzie oddalał decyzję o wprowadzeniu lockdownu.

Dobre dane pozostają bez większego znaczenia dla złotego, którego notowania względem głównych rywali znajdują się w okolicy poziomów odniesienia. EUR/PLN oscyluje wokół 4,5185, a WIG20 utrzymuje się lekko powyżej 2200 pkt.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.