Członek RPP o złotym

26-01-2021 13:05
W przypadku rynku walutowego, w regionie Europy środkowo-wschodniej nie ma jedności. Pod presją gorszego sentymentu znalazły się PLN oraz HUF, a wypowiedź prezesa Czeskiego Banku Narodowego silnie wsparła kurs CZK. W kwestii polityki monetarnej w Polsce wypowiedział się Zubelewicz z RPP.
Członek RPP o złotym

Złoty jest we wtorek nieco słabszy. Na chwilę wybił się powyżej linii oporu na wysokości 4,5480, ale w dalszej części dnia zszedł nieco niżej. Niemniej nadal znajduje się prawie figurę powyżej przedziału i od kilku dni pozostaje wyraźnie słabszy względem euro. Kurs EUR/PLN wynosi po południu 4,5476. Rodzima waluta jest słabsza zarówno względem dolara, z kursem USD/PLN 3,7475 oraz względem szterlinga z kursem GBP/PLN w okolicy 5,1260.

W wywiadzie dla PAP, członek RPP Zubelewicz stwierdził, że jego zdaniem stopy procentowe pozostaną niezmienione do czasu, kiedy inflacja nie przekroczy 4 proc. w horyzoncie 2 letnim. Wywiad nie spowodował większej zmienności na złotym, jednak jest potwierdzeniem gołębiego nastawienia rady. Ekonomista stwierdził, że RPP realizuje cele, które sobie postawiła, a więc utrzymywanie słabszego złotego, choć sam Zubelewicz tego nie popiera.

Poza tym, w regionie widać, że presji sprzedaży nie może odeprzeć również HUF, a kurs EUR/HUF jest o 0,3 proc. wyższy od poziomu odniesienia. Inaczej wygląda w sytuacja w Czechach, gdzie po wypowiedzi prezesa banku centralnego odnośnie szans na podwyższę, korona czeska umacnia się. Kurs EUR/CZK znalazł się 0,2 proc. niżej i zszedł niemal do 26 pkt.

Notowania EURPLN, interwał: H4, źródło: TMS BrokersNotowania EURPLN, interwał: H4, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.