Czas na umocnienie złotego?

25-08-2022 13:34
Złoty od ponad tygodnia sukcesywnie się osłabiał. Głównym powodem było widmo kryzysu energetycznego oraz powrót siły dolara. Wywierana presja na euro nie służy polskiej walucie. Eurodolar spadł poniżej parytetu i tym samym para EUR/PLN urosła do 4,7850. Od wczoraj wykres sugeruje, że przed nami możliwy okres aprecjacji złotego.
Czas na umocnienie złotego?

Notowania EUR/PLN od 17 sierpnia do wczoraj urosły o około 13 groszy. Zwyżki wyhamowały przy horyzontalnym oporze, który został wyznaczony przez maksima z końcówki lipca. Dodatkowo poniżej tego poziomu przebiega zniesienie wewnętrzne Fibo 61,8 proc. Na uwagę zasługuje również formacja spadającej gwiazdy na wykresie (długi górny cień świecy oraz wąski korpus). Na uwagę zasługuje również spadający wskaźnik oscylatora Stochastycznego, który opuścił już strefę ekstremalnych poziomów (powyżej 80 pkt.). 

Spadki w najbliższym czasie będą również naturalnym zjawiskiem. Po serii dynamicznych wzrostowych sesji powinno przyjść odreagowanie. W krótkim okresie dalszy przebieg notowań będzie w dużej mierze zależeć od jutrzejszego wystąpienia Powella w Jacksone Hole. W długim terminie na wycenę złotego będzie mieć wpływ to, jak dużo gazu będzie transportowane z Rosji do Europy po 2 września.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.