Co zrobi dziś Fed?

01-11-2023 16:28
Miniony tydzień przyniósł decyzję EBC dotyczącą stóp procentowych. Zmian nie było a przekaz Lagarde był łudząco podobny do tego z września. Zmienność była niewielka, przynajmniej na rynku FX. Teraz kolej na Rezerwę Federalną. Tu również konsensus zakłada pauzę. Dziś dolar umacnia się, choć po danych makro (słaby ISM, dobra ankieta JOLTS) widać było umiarkowany ruch deprecjacyjny. Rentowności amerykańskich obligacji 2-letnich oraz 10-letnich mocno spadają. Indeksy z Wall Street odnotowują na dzisiejszej sesji umiarkowane wzrosty.
Co zrobi dziś Fed?

Wszystko wskazuje na to, że Fed pozostawi docelowy przedział dla stopy funduszy federalnych na poziomie 5,25 proc. – 5,5 proc. Ostatnie podwyżka miała miejsce w lipcu. Rezerwa Federalna prawdopodobnie cały czas uznaje, że gospodarka jest na dobrej drodze do stopniowego spadku inflacji w stronę celu (2 proc.). Nadal jednak mocne publikacje makro są pewnego rodzaju wyzwaniem dla amerykańskiej instytucji. Wczoraj poznaliśmy dane na temat PKB za III kwartał, które okazały się nad wyraz mocne. Wzrost na poziomie 4,9 proc. to wynik wyższy od szacunków (4,3 proc.).  Poprzednie dane jednak wskazywały , że ostatnie 3 miesiące były solidne, zatem z pewnością wczorajsza publikacja nie zaskoczyła przedstawicieli Fed-u. Solidne liczby opisujące stan gospodarki USA nie powinny raczej cieszyć przedstawicieli banku. Do tej pory Powell wskazywał, że kolejne dowody na to, że gospodarka rośnie powyżej trendu, może zagrozić powrotu inflacji do celu. Prawdopodobnie kluczowy będzie IV kwartał, więc całkowicie kolejnej podwyżki w grudniu lub styczniu wykluczyć nie można.

Preferowana przez Fed miara inflacji PCE core obniżyła się w październiku nieznacznie do 3,7 proc. z 3,8 proc. r/r poprzednio. Wskaźnik uwzględniający ceny żywności i energii wypadł na poziomie 3,4 proc. r/r podobnie jak miesiąc wcześniej. O ile wskaźnik bazowy wciąż jest na spadkowej trajektorii, o tyle miara zasadnicza od pewnego czasu ponownie lekko wzrasta. W czerwcu wynik wskazywał 3 proc., więc wakacje przyniosły lekkie odbicie dynamiki wzrostu cen. Tak czy inaczej inflacja zmierza w dobrym kierunku, choć ostatni etap zejścia jej do celu będzie raczej długi i mozolny.

Powell postrzega znaczny wzrost stóp rynku kapitałowego jako zaostrzenie warunków na rynku finansowym. Fed pozostaje jak na razie cierpliwy i pewnie da sobie więcej czasu na monitorowanie sytuacji ekonomicznej w kraju. Obecnie instytucja nie widzi jedynie ryzyka zbyt luźnej polityki monetarnej ale również dostrzega zagrożenia związane ze mocno restrykcyjnym stanowiskiem.   Podejrzewam, że listopadowe posiedzenie i sama decyzja nie będą przełomowe, dlatego też istnieje prawdopodobieństwo, że Fed tak samo rozczaruje rynki jak EBC.

Notowania głównych instrumentów finansowych na kilka godzin przed decyzją FOMC oraz konferencją prasową:

  • EUR/USD -0,33 proc.: 1,0545
  • EUR/PLN +0,41 proc.: 4,4750
  • USD/PLN +0,75 proc.: 4,2445
  • Nasdaq +0,65 proc.: 12 935,49 pkt.
  • Złoto -0,08 proc.: 1983 USD
  • Ropa WTI +1,54 proc.: 82,27 USD

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.