Co musi powiedzieć Lagarde żeby umocnić euro?

09-06-2022 13:10
Czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego przyniesie odpowiedź na pytanie, dlaczego EBC zwleka z zacieśnieniem polityki pieniężnej i czy podwyżka stóp o 25 pb w lipcu jest już przesądzona, czy też jest miejsce na więcej. Jakikolwiek komunikat, który nie zasygnalizuje otwartości na podwyżkę o 50 bps, prawdopodobnie nie spełni jastrzębich oczekiwań rynku i zepchnie EUR/USD na niższe poziomy.
Co musi powiedzieć Lagard żeby umocnić euro?

Dziś podwyżka stóp procentowych jest bardzo mało prawdopodobna. Rynek będzie skupiał się na następujących tematach:

  • Nowe prognozy EBC, głównie dane inflacyjne
  • Wskazówki, czy EBC może podnieść stopy o więcej niż 25 bps w lipcu i sierpniu, co zasygnalizowali niedawno Lagarde oraz Philip Lane.
  • Jak prezeska Lagard odniesię się do tematu „sekwencyjności” i jak odpowie na pytania o opóźnienie zacieśniania.

Poprzeczka dla jastrzębiej niespodzianki jest postawiona wysoko. Oczekiwania rynkowe co do podwyżki dziś są bliskie zeru. Ruchy o 25 bps w lipcu i wrześniu są już niemal w pełni w cenach (zgodnie z ostatnim komunikatem EBC). Rynki wyceniają jednak łącznie 130 bps zacieśnienia do końca roku, co oznaczałoby podwyżkę o 50 punktów bazowych na jednym z czterech pozostałych posiedzeń.

Jastrzębiej niespodzianki do końca nie można wykluczyć. Rynek musiałby jednak usłyszeć ze strony Rady Prezesów otwartość na podwyżkę o 50 bps już w lipcu. Większa jest moim zdaniem szansa, że prezeska EBC pozostanie przy swoim niedawno przedstawionym planie podwyżek, co może spowodować lekką przecenę euro.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.